مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد گفت: خشکسالی درآمد ۷۰ درصد موقوفات استان یزد را یا کاهش داده یا به طور کامل قطع کرده است.

به گزارش خبرنگار مهرنوشت، حجت الاسلام حسین زارع زاده صبح امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد به مناسبت آغاز دهه وقف اظهار داشت: یزد از استان‌های پیشرو در حوزه وقف است اما به لحاظ کسب درآمد از محل موقوفات، در رتبه استان‌های آخر است.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد موقوفات یزد در بخش کشاورزی است، عنوان کرد: خشکسالی‌های پی در پی سبب شده تا در این موقوفات درآمدها به صفر برسد و یا حداقل کاهش پیدا کند.

زارع زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای ترویج فرهنگ وقف بیان کرد: در این راستا بازخوردهای خوبی در پی اقدامات انجام شده شاهد بودیم به نحوی که در طول یک سال گذشته به طور میانگین هر شش روز یک بار یک وقف جدید در استان یزد ثبت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد در مورد افزایش وقف‌های مشارکتی نیز خاطرنشان کرد: این وقف‌ها در راستای رفع مشکلات جامعه به ویژه در حوزه‌های درمانی و آموزشی رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به یکی از معضلاتی که موقوفات با آن مواجه هستند، افزود: برخی زمین‌های وقفی بلااستفاده و رها شده مانده اند و برای اینکه احیا و دارای درآمد شوند، نیاز به سرمایه گذاری دارند اما هزینه های سنگین برای صدور مجوز از سوی نهادهای مختلف، رغبتی در سرمایه گذاران ایجاد نمی کند.

زارع زاده تصریح کرد: در صورتی که نسبت به سرمایه‌گذاری در حوزه وقف اقدامات لازم به درستی انجام گیرد، این امکان وجود دارد که درآمد موقوفات استان یزد را به ۱۰ برابر میزان فعلی افزایش دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وقف در حوزه قرآن مورد غفلت واقع شده است، افزود: آمار موقوفات در این حوزه بسیار کم است و امیدواریم با فرهنگ سازی توسط رسانه‌ها و تریبون‌های نمازجمعه و سخنرانی‌ها، این بخش نیز مورد توجه واقفان و خیران استان قرار گیرد.