معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد بر ضرورت تعامل دستگاه‌های مختلف برای مبارزه موثر با قاچاق کالا و ارز در این استان تأکید کرد.

محمدحسین رحیمی‌زاده با اشاره به برگزاری جلسه رفع موانع مبارزه با قاچاق کالا و ارز در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد، گفت: قانون برنامه ششم توسعه و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تکالیفی را بر عهده سازمان‌ها و نهادهای مختلف گذاشته است تا با همکاری نهادهای مختلف بتوان مبارزه‌ای دقیق با این پدیده شوم داشت.

وی افزود: یکی از راه‌های مبارزه دقیق و مؤثر راه‌اندازی و به‌کارگیری سامانه‌های پیشرفته است تا بتوان از این طریق مبارزه هوشمندانه با موضوع قاچاق کالا و ارز داشت. در این زمینه موضوعی که مدنظر است سهولت در شناسایی تخلف و پیشگیری از وقوع آن است که باید در دستور کار نهادهای مختلف قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد تأکید کرد: تاکنون درزمینهٔ مقابله با پدیده قاچاق کالا و ارز اقداماتی انجام‌شده است؛ اما بازهم برخی کاستی‌ها وجود دارد که به تعامل بیشتر نهادها و سازمان‌های دخیل در این حوزه نیاز دارد.

رحیمی‌زاده تصریح کرد: برای بررسی و رفع نقص ایراداتی که در این زمینه وجود دارد، جلسه‌ای را با حضور نمایندگان سازمان‌های دخیل در این موضوع برگزار کردیم و نظرات دوستان در خصوص این مشکلات و راه‌های رفع آن اخذ شد.

این مسئول ادامه داد: یکی از مباحثی که درزمینهٔ اجرای دقیق مبارزه با قاچاق در استان یزد وجود دارد اجرای موافقت‌نامه‌هایی است که بین برخی از سازمان‌ها و نهادها وجود دارد است که باید برای اجرای دقیق این موافقت‌نامه‌ها برنامه‌ریزی شود.

معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری استان یزد اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که درزمینهٔ مقابله با قاچاق کالا و ارز در استان یزد وجود دارد، حضور نمایندگان گمرک در محل ایست و بازرسی‌های استان یزد است که به تسهیل و دقت فرآیند مبارزه با قاچاق کالا و ارز کمک می‌کند.

وی تأکید کرد: طی جلسه مذکور تصمیم بر این گرفته شد که نماینده گمرک استان یزد در صورت درخواست مسئولین ایست و بازرسی شهید مدنی شهرستان مهریز در این مکان حضور پیداکرده و نسبت به بررسی اسناد مربوطه اقدام کند؛ اما درزمینهٔ حضور ثابت و دائم نمایندگان گمرک در این ایست و بازرسی به دلیل نبود محل اسکان موانعی وجود دارد که امیدواریم با تعامل مسئولین مربوطه این موضوع نیز حل شود.

رحیمی‌زاده تصریح کرد: بدون شک تعامل دستگاه‌های مختلف در این زمینه می‌تواند از انباشت کالاهای توقیفی با ظن قاچاق و طولانی شدن روند بررسی پرونده‌های تشکیل‌شده در این زمینه جلوگیری کند که خود رضایت عمومی را نیز به دنبال خواهد داشت.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد ادامه داد: در جلسه بررسی موانع مبارزه دقیق با قاچاق کالا در استان یزد یکی از مسائلی که بررسی شد، موضوع استقرار و راه‌اندازی دستگاه‌ها و سامانه‌های پیشرفته مبارزه با قاچاق در ایست و بازرسی شهید مدنی مهریز بود که امیدواریم در آینده نزدیک این موضوع نیز با تعامل دستگاه‌های مربوطه حل شود.

رحیمی‌زاده در پایان گفت: موضوع قاچاق کالا و ارز به‌واسطه تأثیرات مخربی که بر بدنه اقتصادی کشور دارد باید بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد؛ چراکه اهمال در این زمینه سست شدن بنیان‌های اقتصاد داخلی و ضربه خوردن تولید داخلی را فراهم می‌کند.

  • منبع خبر : فارس