مهرنوشت - همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، طی آیینی با حضور دکتر محمدحسین پاپلی نویسنده شهیر یزد و عضو اصلی کمیسیون جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافیدانان جهان، نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور در زندان مرکزی یزد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری مهرنوشت؛ مدیرکل زندان های استان یزد در این آیین اظهار داشت: انتخاب استان یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های کشور افتخاری است که در پی تلاش های ارزشمند همکاران عرصه اصلاح و تربیت در استان یزد و فراهم آمدن زیرساخت های مناسب در زمینه افزایش سرانه مطالعه برای مددجویان به دست آمده است.

رضا ذوالفعلی نژاد ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، ادامه داد: کتابخانه زندان مرکزی یزد در سال جاری از سوی نهاد کتابخانه های استان نیز به عنوان کتابخانه های برتر معرفی شده است.

وی با اشاره به نقش سازنده کتاب در تغییر بینش و دانش مددجویان گفت: کتاب و کتابخوانی می تواند از بسیاری آسیب ها و فشارهای روحی و روانی مددجویان کاسته و در کاهش استرس نیز موثر باشد.

رئیس نخستین پایگاه کتاب و کتابخانه های سراسر کشور افزود: در حال حاضر بیش از ۳۴ هزار جلد کتاب در زندان های استان موجود و طبق برنامه مشخص شده در دسترس مددجویان قرار دارد که می توانند یا به صورت امانی به اندرزگاه خود برده و پس از مطالعه به کتابخانه بازگردانند و یا از سالن های مطالعه کتاب که در کتابخانه زندان وجود دارد استفاده کنند.

وی با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای افزایش سرانه مطالعه در زندان های استان، بیان داشت: برنامه هایی نظیر مسابقات کتاب و کتابخوانی و پیگیری ویژه برنامه هایی چون “کتاب اثرگزار من” و سایر فعالیت های مربوط به کتاب در زندان ها، سرانه مطالعه را به میزان مطلوبی افزایش داده و یقین داریم مطالعه و توجه به کتابخوانی بیشترین اثرگزاری را در تغییر نگرش زندانیان دارد.

در ادامه این آیین عضو اصلی کمیسیون جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافیدانان جهان و نویسنده شهیر یزدی ضمن اشاره به خاطراتی از تاثیر مطالعه در زندگی شخصی خود، اهمیت کتابخوانی را یادآور شد و گفت: فراهم شدن زمینه های کتاب و کتابخوانی در زندان ها از برکات نظام جمهوری اسلامی است و جزء افتخارات ما است که امروز زندان های استان یزد به عنوان پایگاه کتاب و کتابخوانی در کشور مطرح و معرفی می شوند.

محمدحسین پاپلی یزدی ادامه داد: مسئولین زندان های استان یزد از لحاظ ساختمانی، تجهیزات و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای اصلاح و تربیت زندانیان و تحقق شعار امام مبنی بر تبدیل زندان ها به دانشگاه تلاش های زیادی کرده و به صورت علمی و عملی این مهم محقق شده است لذا لازم است مددجویان نیز از این شرایط فراهم آمده به سود خود و برای رسیدن به سعادتمندی دنیا و آخرت تلاش کنند.

وی اظهار داشت: استان یزد در بسیاری از شاخص ها رتبه برتر کشور را دارد و خوشحالیم که در امور اداره زندان ها نیز بسیار موفق هستند که امروز به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی در سراسر زندان های کشور معرفی می شود.

پاپلی یزدی در ادامه به یکی از مددجویان زندان مرکزی که در ابتدای آیین آغازین این برنامه بخش هایی از کتاب شازده حمام را به صورت گزیده خوانش کرد، قول داد در صورتی که وی بتواند خاطرات زندگی خود را به صورت کتاب به رشته ی تحریر درآورد، هزینه های مربوط به چاپ و انتشار کتاب مورد نظر را پرداخت و هدیه ای به ارزش ۴۰۰ میلیون ریال برای نویسنده در نظر خواهد گرفت.

اجرای گروه سرود زندان مرکزی با موضوع کتاب و اهدای تابلوی نقاشی شده تصویر دکتر پاپلی یزدی برای تقدیر از وی از برنامه های جنبی در این آیین بود.