مهرنوشت - کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اجتماعی اداره کل بهزیستی استان یزد گفت: بهزیستی استان به‌طور متوسط تقریباً ماهیانه مبلغ 18 میلیون تومان صرف هزینه نگه‌داری از کودکان کار و خیابانی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری مهرنوشت، محبوبه داورانی با اشاره به هزینه‌های نگه‌داری از کودکان کار و خیابانی اظهار داشت: نگهداری از کودکان خیابانی هزینه‌های مختلفی اعم از خوراک، پوشاک و آزمایش‌های اولیه و… را در بردارد که در استان یزد به‌طور متوسط تقریباً ماهیانه مبلغ ۱۸ میلیون تومان هزینه نگه‌داری از این کودکان می‌شود.

وی اعلام کرد: در شش‌ماهه نخست سال جاری ۷۰ کودک کار و خیابانی در مراکز روزانه و شبانه‌روزی بهزیستی پذیرش شدند که ۱۰ نفر از آنان دختر و مابقی پسر هستند و درمجموع ۹۰ درصد از آنان را کودکان اتباع تشکیل می‌دهند.

داورانی بابیان این‌که این آمار برای سال گذشته ۱۵۶ کودک بوده است اظهار داشت: اغلب این کودکان در رده سنی ۶ تا ۱۵ سال قرار دارند و بیشتر به مشاغل کاذب ماند آدامس‌فروشی، گل‌فروشی و … مشغول هستند.

وی اظهار داشت: کودکان کار پس‌ازآنکه توسط نیروی انتظامی و شهرداری از سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند در دو مرکز روزانه و شبانه‌روزی سازمان بهزیستی پذیرش و ساماندهی می‌شوند.

داورانی بابیان این‌که سازمان بهزیستی استان یزد در حال حاضر دو مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی دارد گفت: مرکز شبانه‌روزی ترنم خدمات اقامتی و تخصصی را به‌صورت شبانه‌روزی ارائه می‌کند و مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده آشیانه باران خدمات تخصصی مددکاری و روانشناسی به این کودکان و خانواده‌های آنان ارائه می‌کند.

مسئول امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی استان یزد اذعان داشت: این کودکان در مرکز نگهداری کودکان خیابانی به‌صورت موقت از یک تا ۲۲ روز با مجوز قضایی پذیرش و نگهداری می‌شوند و پس از ترخیص ادامه خدمات تخصصی توسط مرکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده نیز صورت می‌گیرد.