مهرنوشت - رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: برای صیانت از نهاد خانواده و استحکام بنیان آن باید یک برنامه ریزی بلند مدت، فراگیر و همه جانبه صورت پذیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدرضا حبیبی در نشست شورای مشورتی مراکز مشاوره خانواده استان یزد، اظهار داشت: مداخله دادگستری در فرایند طلاق و تلاش در جهت تداوم بخشیدن به زندگی زوج های در آستانه طلاق یک اقدام دیر هنگام است، که با طراحی یک فرایند آموزش محور و مشاوره ای سعی می شود تا آخرین اقدامات را در جلوگیری از متلاشی شدن یک خانواده و طلاق صورت دهد که البته می توان اذعان کرد اثر گذار هم بوده و از طلاق و جدایی بسیاری از زوج ها جلوگیری نموده است.

وی با تأکید بر این مسئله که باید به مشکلات مراکز مشاوره رسیدگی و اقداماتی در حمایت از این مراکز صورت گیرد؛ افزود: به هر طریق اصلاح ذات البین از مسائل مورد تأکید ائمه اطهار و مأجور درگاه الهی است و مراکز مشاوره نیز در این زمینه خدمت می کنند که باید مورد حمایت قرار گرفته و سعی شود موانع کاری و مشکلات بر سر راه این مراکز برداشته شود.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: بسیاری از اعمال را نمی توان با مادیات مورد ارزیابی قرار داد و از آن جمله می توان از همین تلاش ممدوح و ستودنی مراکز مشاوره در مسیر ترمیم زندگی زوج های در آستانه طلاق نام برد؛ تلاشی که طبق سوابق آماری از وقوع بیش از هزار فقره طلاق در شش ماهه نخست سال جاری جلوگیری و با سازش یا انصراف متقاضی پرونده در دادگاه مطرح نشده است.

وی به اقدامات خوب دستگاه قضایی در سنوات اخیر در زمینه تحکیم بنیان خانواده اشاره کرد و گفت: نهاد خانوده از مهمترین ارکان یک اجتماع است و همه باید در مسیر استحکام آن تلاش کنند که دادگستری نیز در این مسیر مسئولیت دارد و باید تمام همت خود در این جهت انجام دهد.

رئیس کل دادگستری استان یزد تصریح کرد: دشمن با ماهواره و فضای مجازی برای انهدام نهاد خانواده برنامه دارد و در این زمینه از هیج حربه و تزویری نیز نمی گذرد و این رسالت ماست که باید در یک برنامه بلند مدت خانواده های ایرانی را نسبت به مشکلات و هجمه ها مقاوم نماییم.

وی ابراز داشت: جوان در آستانه ازدواج اعم از دختر و پسر باید مهارت های زندگی را از سنوات قبل آموزش ببیند و نسبت به بسیاری از هجمه های ضد فرهنگی دشمنان آگاهی پیدا کند تا در زندگی مشترک خود، قدرت اداره یک زندگی و مهارت مدیریت آن را داشته باشد.

حبیبی، آموزش زندگی و مهارت های اجتماعی را حلقه مفقوده مقاطع آموزشی در کشور برشمرد و بیان داشت: باید با تکیه بر فرهنگ غنی ایرانی و تعالیم متعالی اسلامی محتوای آموزشی مناسب در سرفصل های آموزشی کشور گنجانده شود تا انتخاب شریک زندگی، اداره زندگی مشترک و تربیت نسل بر اساس یک شناخت عمیق شکل بگیرد.