مهرنوشت - معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شوراهای حل اختلاف گفت: در 8 ماه نخست سال جاری مجموعه شوراهای حل اختلاف استان سازش در 5 فقره قصاص نفس و 7 هزار پرونده صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدرضا حداد در نشست شورای معاونین دادگستری استان یزد اظهار داشت: پرونده های مانده مجموعه شوراهای حل اختلاف در پایان آبانماه سال جاری حدود ۷ هزار فقره پرونده در شعب رسیدگی و ۹ هزار پرونده نیز در شعب اجرای احکام شورا در جریان رسیدگی و اجرا قراردارد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری ۱۹ هزار پرونده به اجرای احکام شورا وارد شده و ۲۰ هزار فقره پرونده نیز مختومه گردیده است ادامه داد: در سال جاری بالغ بر ۴۲ هزار فقره پرونده به مجموعه شوراهای حل اختلاف استان در ۸ ماه نخست سال جاری وارد و همین میزان پرونده نیز در این مجموعه مختومه شده است.

این مقام قضایی با اشاره به تلاش و فعالیت سه شعبه شورای حل اختلاف در زندان های استان یزد، بیان داشت: علاوه بر تلاش جهت اخذ رضایت در پرونده های قصاص نفس، به این سه شعبه که ۲ شعبه در زندان مرکزی یزد و یک شعبه در زندان اردکان دایر است.

وی افزود: در این شعبات نیز ۵۷۹ فقره پرونده وارد و همین تعداد مختومه شده است که ۳۵۹ فقره از این پرونده ها به سازش منتهی شده که بیش از ۵۰ درصد از آمار وارده این سه شعبه را شامل می شود.

حداد در ادامه تکمیل چارت قضایی شورای حل اختلاف و ارتقاء چارت موجود را خواستار شد و گفت: در حال حاضر با حمایت های صورت گرفته از سوی مسئولان ارشد قضایی در استان و مرکز از چارت مصوب ۱۴ نفره تنها ۶ قاضی ویژه شورا در مجموعه شوراهای حل اختلاف استان در حال خدمت هستند.

وی ادامه داد: انتظار است به جهت رفاه حال مردم و تسریع در امور مراجعین و جلوگیری از اتلاف وقت و سرگردانی ارباب رجوعان علاوه بر افزایش چارت مصوب چارت فعلی قضات ویژه شورا نیز جذب و مشغول کار گردند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان یزد، عدم اختصاص نیروی یگان حفاظت به شوراها را از دیگر مشکلات شوراها ذکر کرد و ابراز داشت: به جز مجتمع مرکزی و یکی از مجتمع های شورای حل اختلاف در مرکز استان بقیه مراکز شوراهای حل اختلاف در سراسر استان از حیث نیروی یگان حفاظت محرومند که باید نسبت به حل این مشکل چاره اندیشی صورت گیرد.

وی از کسب بهترین آمار و عملکرد در موضوع فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: مجموعه شورای حل اختلاف در بحث امتیازات الکترونیک، ثبت نام ثنا و ارسال ابلاغ الکترونیک بسیار خوب عمل کرده است که این مهم با عنایت و حمایت مجموعه معاونت آمار و فنآوری اطلاعات دادگستری استان و تلاش کاربران در مجموعه شوراهای حل اختلاف استان یزد محقق گردیده است.

حداد با اشاره به نقش آفرینی بیش از ۶۰۰ نفر کارکنان اعم از قاضی شورا، عضو افتخاری و نیروی رسمی در مجموعه شورا، بیان داشت: شورای حل اختلاف همگام و همسو با دادگستری استان مشغول به خدمت به مردم است و با دقت در گزینش، آموزش، مدیریت و نظارت بر پرسنل کمترین آسیب را در مجموعه کارکنان داشته است و با نظارت دقیق و مستمر در سه سطح توسط قضات شورا، روسای حوزه های قضایی و بازرسان مرکز استان عملکرد شعب همواره مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرد.