مهرنوشت - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به برگزاری هفتمین جشنواره لپوکلوخ روستای رشکوئیه بیان داشت: در بین جشنواره های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، لپوکلوخ رشکوئیه با سابقه ترین جشنواره را داشته و همواره میزبان خیل عظیمی از شهروندان از سراسر استان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، جمعه ۲۳ آذرماه، هفتمین جشنواره آیین های سنتی روستای رشکوئیه از توابع شهرستان تفت با عنوان جشنواره لپوکلوخ رشکوئیه و با شعار ” شهر جهانی میراث دار سرمایه روستایی” در حضور جمعی از مسئولان و استقبال چند هزار نفری مردم استان یزد با اجرای بازی های محلی و سنتی، طبخ غذاهای سنتی، اجرای آیین های تاریخی روستایی، ساخت سازه های لپوکلوخ و جشنی شاد برگزار شد.

مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این جشنواره بیان داشت: در این ایام جشنواره های متعددی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال برگزاری می باشد و تعدد این جشنواره ها سبب شده تا استان یزد در جایگاه نخست کشور قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: در برگزاری این جشنواره ها و رویدادهای مذکور حضور و استقبال شایسته مردم و شهروندان حاکی از پتانسیل بالای این مهم در جامعه است که باید پیش از به روند موجود قوت بخشید و به آن پرداخت؛ استقبالی که از کوچه پس کوچه های محلات یزد تا روستاها و مناطق را در خود گنجانده است و باید با استفاده از این ظرفیت در حفظ و ترویج سرمایه های ارزشمند فرهنگی و اجتماعی این دیار کهن بکوشیم.

فاطمی با اشاره به سابقه روستای تاریخی رشکوئیه در برگزاری رویدادهای متعدد فرهنگی، اظهار داشت: هفتمین جشنواره لپوکلوخ رشکوئیه با هدف احیای رسوم سنتی و قدیمی روستاهای استان، ترویج کار گروهی و ایجاد رقابتی سالم، هرساله در روستای رشکوئیه برگزار می شود؛ در بین این جشنواره ها، رشکوئیه با سابقه ترین جشنواره را داشته و همواره کیفیت برنامه های برگزار شده به نحوی بوده است که میزبان خیل عظیمی از شهروندان از جای جای استان بوده است که این مهم شایسته تقدیر می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: این جشنواره در هفتمین دوره خود با تاکید بر شعار ” شهر جهانی میراث دار سرمایه روستایی” به احیاء و معرفی آیین سنتی لپوکلوخ یا به عبارتی سیب کلوخ که از ساده ترین و رایج‌ ترین غذاها در بین جوامع محلی و به ویژه در فصول سرد سال گرما بخش هم ‌نشینی اهالی این روستا بوده، پرداخته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به برگزاری بیش از ۸۰ برنامه در شب یلدای یزد، عنوان کرد: آیین ها و جشنواره های سنتی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هر منطقه می باشد و در طرح پنج ساله گردشگری استان تقویت این ‌گونه مراسم ها در دستور کار قرار گرفته است. ما باید در این اداره کل یک برنامه منظم و پایداری را فراهم کنیم و به آن نظم و سامان دقیقی بخشیم تا مردم بتوانند این رویدادهای ارزشمند را در تقویم زندگی خود بگنجاند و شاهد استقبال مضاعف تری از برنامه های در دستور کار باشیم. این برنامه ریزی های مدون در حال پیگیری است.

این مقام مسئول در آخر خاطرنشان کرد: امیدواریم با برگزاری این ‌گونه برنامه ها و همچنین رویدادهای مشابه همچون بازی ها و غذاهای سنتی و محلی روستاها، شاهد رشد و شکوفایی روزافزون گردشگری روستایی در استان باشیم.

هما خورشیدی سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در خصوص تاریخچه آیین سنتی لپوکلوخ، تشریح کرد: در قدیم مردم مناطق روستایی یزد گاهی در کنار مزارعشان خانه های کوچکی از کلوخ می ساختند و در آن هیزم روشن می کردند، بعد از زغال شدن کامل هیزم و سفید شدن کلوخ، چغندر، هویج و یا سیب زمینی را در آن می ریختند و سپس کلوخ را می کوبیدند و با آن روی هویج یا سیب زمینی را بطور کامل می پوشاندند و منتظر می ماندند تا پس از مدت زمان خاصی محصولات لابلای خاک گرم پخته شده و آماده خوردن شود که به این کار لپوکلوخ یا لپوکلوخک می گویند.