مهرنوشت - رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه رسانه ها و نهاد های فرهنگی و آموزشی باید نسبت به ارتقاء فرهنگ رانندگی اهتمام داشته باشند گفت: ارتقاء فرهنگ رانندگی، نیازمند آموزش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدرضا حبیبی در سومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان یزد اظهار داشت: صدا و سیما، رسانه ها و سایر نهاد های آموزشی و فرهنگی باید هنرمندانه و ظریف و تأثیر گذار در جهت ارتقاء فرهنگ صحیح رانندگی گام بردارند.

وی اختصاص ۲درصد ازدرآمد بیمه ها به برنامه های آموزشی، تبلیغی و پیشگیرانه را خواستار شد و بیان داشت: بر اساس قانون، بیمه ها موظف هستند که ۲ درصد از درامد خود را در مسیر اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آموزش و پیشگیری در موضع تصادفات و ارتقاء فرهنگ صحیح رانندگی هزینه نمایند که این مسئله ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن بهره گرفت.

این مقام قضایی بر نظارت الکترونیک در سطح شهر و جاده ها تأکید کرد و ابراز داشت: نظارت فیزیکی امکان پذیر نیست و باید با تأمین تجهیزات و تأمین زیر ساخت های مناسب نسبت به نظارت الکترونیک اقدام کرد.

وی با یادآوری نقد برخی از افراد نسبت به نظارت الکترونیک در شهر، بیان داشت: نظارت الکترونیک با هدف کنترل برخی از افراد خطاکار و تسهیل شناسایی مجرمین و تأمین امنیت شهروندان است؛ کسانی که می خواهند در این خصوص اظهار نظر کنند به امنیت عمومی مردم هم توجه کنند و نگاهی هم به کشور های توسعه یافته داشته باشند و اذهان مردم را منحرف نکنند.

رئیس کل دادگستری استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود بر توسعه حمل و نقل عمومی تأکید کرد و گفت: باید زیر ساخت حمل و نقل ارزان، سریع و راحت با وسائل نقلیه عمومی در سطح شهر فراهم گردد تا مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترغیب گردند.

وی خاطر نشان کرد: توسعه حمل و نقل عمومی و ارتقاء کیفیت خدمات در این زمینه، کاهش ترافیک و کاهش آلودگی و همچنین کاهش حوادث رانندگی را به دنبال خواهد داشت.

حبیبی تجهیز پل های عابر پیاده با استفاده و جلب مشارکت بخش خصوصی را به عنوان یک راهکار ذکر کرد و افزود: علت بسیاری از تصادفات شهری، عدم وجود پل های مکانیزه و دسترسی آسان مردم به این پل هاست که می توان با کمک بخش خصوصی نسبت به احداث و تجهیز پل های عابر پیاده در مکان های پر تردد و حادثه ساز اقدام کرد.

وی ارسال به موقع قبوض تخلفات رانندگی و پیامک آن به شخص متخلف را نیز از جمله راهکار های تأثیر گذار دانست و بیان داشت: اگر فرد متخلف به موقع و سریع پس از تخلف از صدور قبض جریمه آگاه شود بدون تردید در پیشگیری از تخلفات آتی این فرد تأثیر به سزایی دارد.