مهرنوشت - دبیر و طراح سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام از برگزاری دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام در یزد و آغاز به کار فعالیت دبیرخانه این سمپوزیوم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، حسین کهفی دبیر و طراح سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام یزد، با بیان اینکه حوزه هنرهای تجسمی و مجسمه سازی نیازمند پویایی و حرکت است، عنوان کرد: مطمئناً هر جمعیتی نیازمند پویایی، نشاط و حرکت است. این مهم در حوزه تجسمی و مجسمه سازی هم احساس می شد. بنابر این همت کردیم تا در این راستا سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام را برگزار کنیم. این سمپوزیوم علاوه بر دست آوردهای فرهنگی، اجتماعی و گردشگری خود، می تواند در ترویج رویداد های هنری و مجسمه سازی که رشته نوپا و نوجوانی است، نقش به سزایی را ایفا کند.

عضو رسمی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران در ادامه با اشاره به اینکه خشت خام ماده اصلی سازنده شهر جهانی و کهن یزد است، تصریح کرد: در این سمپوزیوم بر این مهم تاکید شد که باید از متریالی بومی بهره برد و در این راستا تنها خشت خام بود که می توانست عمق تاریخی و ارزشی بافت سنتی و معماری غنی یزد را به نمایش بگذارد.

عضو هیئت مدیره انجمن هنر های تجسمی استان یزد با تاکید بر اینکه خشت به تنهایی یک متریال مستقل در حوزه مجسمه سازی است، اظهار داشت: بنابر تحقیقات و بررسی های صورت گرفته، مشابه این سمپوزیوم با تکیه بر متریال ارزشمند خشت خام هیچ نمونه ای در سطح خارجی و داخلی نداشته است که خداروشکر طرح های اولیه آن مورد حمایت شورای پنجم و شهرداری یزد قرار گرفت و توانستیم اولین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام را در سال ۹۶  برگزار کنیم و بنابر استقبالی که از جانب هنرمندان استانی و کشوری، عموم شهروندان و مسئولان استان قرار گرفت سبب شد تا دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام نیز شکل بگیرد و پس از جلسات متعدد، فراخوان برگزاری آن اعلام شود.

وی با بیان اینکه تمرکز دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام ۹۷ در کنار حوزه معماری، مجسمه سازی است، اضافه کرد: امسال رویکرد این سمپوزیوم بیشتر معطوف به حوزه مجسمه سازی است. بر همین اساس امسال متریال دوم نیز به سازه ها اضافه گردیده و شرکت کنندگان می توانند از متریال چوب نیز بهره گیرند و تا ۲۰ درصد از آثار خود را به آن اختصاص دهند.

کهفی در آخر با قدردانی از حمایت، مشارکت و همکاری شهرداری، شورای اسلامی شهر و انجمن هنرهای تجسمی یزد در برگزاری دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام، خاطرنشان کرد: گستره این سمپوزیوم کشوری بوده و دبیرخانه این جشنواره پذیرای آثار متقاضیان و هنرمندان از سراسر کشور می باشد.

  • منبع خبر : ایسنا