مهرنوشت - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان یزد گفت: بخشی از بار درون استان از معادن در جاده های فرعی و روستایی انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، علی علیخانی به تشریح وضعیت حمل و نقل بار مسافر در استان پرداخت و با انتقاد از فرار بار در بخش حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: مشکل عمده این بخش، فرار بار است که در این استان بیداد می کند.

وی با اشاره به وجود ۲۶۴ شرکت حمل و نقل کالا در استان گفت : سالانه ۲۲ میلیون تن بار از طریق جاده های استان حمل و حدود ۱٫۵ میلیون مسافر نیز از طریق خدمات ۵۳ شرکت مسافربری جابه جا می شود.

علیخانی تصریح کرد: اضافه بار که در برخی مواقع تا ۲ برابر میزان مجاز و قانونی صورت می گیرد موجب تخریب جاده های روستایی و نیز فرعی شده و باید برخورد جدی شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای یزد با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد فرار بار استان در معادن است، ادامه داد: خیلی از افراد متخلف، تنها راننده بوده و سودی نمی برند در حالی که سود عمده را صاحبان کامیون ها و ماشین ها می برند.

علیخانی خاطرنشان کرد: در این بخش عمده خسارت ها متوجه دولت است که باید برای بازسازی و اصلاح راه های روستایی و فرعی و حتی اصلی، اعتبار در نظر بگیرد.

وی با انتقاد از راه های ارتباطی غیرفنی معادن استان هم اظهار داشت: متاسفانه این مسیرها موجب ایجاد نقاط حادثه خیز می شود و مسئولیت حوادث آن به عهده معادن است در حالی که باید وجود این راهها به راهداری اعلام شود.

این مسئول همچنین با اشاره به وجود ۲۸۰ دستگاه ماشین آلات در این مجموعه افزود: در حوزه راهداری زمستانی ۱۷ راهدارخانه ثابت و سیار و ۳۲۰ پرسنل به صورت شبانه روزی فعالیت دارند.

به گزارش مهرنوشت، پیش تر اعلام شده بود که فرار بار در برخی شهرستان های استان تا ۵۰ درصد هم بوده است.

یکی از مشکلاتی که در چند سال اخیر افزایش یافته است فرار بار کامیون ها بوده به گونه ای که برخی جاده های روستایی و فرعی به خاطر این مسائل دچار خسارت های فراوان شده و از سوی دیگر، نقاط حادثه خیز نیز افزایش یافته است.