مهرنوشت - معاون مرکز فنی و حرفه ای سما یزد با تاکید بر آموزش های کاربردی و تامین نیروی مورد نیاز در بخش صنعت گفت: هدف فنی و حرفه ای تربیت تکنسین حرفه ای برای بازار کار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدرضا رحیمی در نشست خبری به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی با اشاره به تاریخچه تشکیل فنی و حرفه ای و آموزش اظهار داشت: بر اساس سند چشم انداز کشور، به امر توسعه و جامعه ای برخوردار از دانش پیشرفته همچنین رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی تاکید شده که فنی و حرفه ای برای رسیدن به اهداف چشم انداز و توجه به بازار کار آموزش ها را در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان اینکه تقویت آموزش های فنی و حرفه ای لازمه رشد و توسعه است ادامه داد: در نظام آموزشی دو نوع آموزش نظری و فنی داریم که برای ورود به بازار کار باید آموزش ها به طور کامل دنبال شود.

معاون مرکز فنی و حرفه ای سما یزد با بیان اینکه اگر کشوری بخواهد توسعه پیدا کند باید نگاه ویژه ای به آموزش های فنی و حرفه ای شود اضافه کرد: آموزش های فنی و حرفه ای موجب افزایش کارایی نیروی انسانی می شود و موجب رشد اقتصادی و اشتغال می شود.

وی با بیان اینکه دانش تخصصی و علمی در دانشگاه ها مورد توجه است عنوان کرد: برای داشتن اقتصاد پویا و اشتغال مناسب لازم است تا تعهد و احساس مسئولیت، شیوه های بکارگیری فناوری  و محاسباتی روز همچنین مهارتهای ارتباطی و عمومی نیز به عنوان اولویت های اول از دید کارفرمایان مورد توجه باشد.

رحیمیه با تاکید بر اینکه رویکرد فنی و حرفه ای توانمندی افراد و هدایت آن ها به سمت آموزش های کاربردی است اظهار داشت: برای تحقق این مهم نشستی هم اندیشی با حضور اساتید برگزار و نقاط ضعف و قوت همچنین فرصت ها و تهدیدها شناسایی شد و هفت رشته جدید برای آموزش اضافه شد.

وی رشته های فیلمسازی، نقاشی، گرافیک، امور اداری، تاسیات، آسانسور و پله برقی و … از بهمن ماه جاری پذیرش دانشجو در دانشکده فنی و حرفه ای خواهد داشت تا بخشی از نیاز بازار کار را از طریق این آموزش ها تامین کنیم.

معاون مرکز فنی و حرفه ای سما یزد با تاکید بر تطبیق دروس آموزشی با آموزش های فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد: برنامه ریزی شده تا دانشجویان در هر ترم آموزشی، یکی از دوره های فنی و حرفه ای را به صورت هماهنگ و همخوانی با دروس اموزشی خود داشته باشند.

وی عنوان کرد: توجه به استارت آپ ها که از موارد ضروری برای کشور است و دولت نیز توجه خاصی به این مهم دارد تاثیر بالایی در اشتغال خواهد داشت و بریا اولین بار استارت آپ کسب و کار دانش را برگزار خواهیم کرد.

رحیمی همچنین از راه اندازی مرکز مشاوره اشتغال و کسب و کار این دانشکده خبر داد و افزود: ۴ مرکز در این زمنیه راه اندازی خواهد شد تا فازغ التحصیلان بتوانند با سرعت بالا به اشتغالزایی و رونق اقتصادی برسند و تاثیرات این آموزش ها به صورت ملموس حس شود.

وی با اشاره به مرکز خدمات فنی و مهندسی و کسب درآمد از این مرکز بیان داشت: ارتباط با بخش های مختلف صنعتی و رفع نیاز آن ها می تواند در توسعه اشتغال و رفع نیاز بازار کار موثر باشد.