مهرنوشت - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد با بیان اینکه وقف کارکردهای مختلف دارد و ضرورتا نباید در حوزه دین باشد گفت: موقوفات ظرفیتی مناسب برای اشتغالزایی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، حجت الاسلام حسین زارع زاده در نشست خبری چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۸ هزار یزدی در آزمون قرآنی ثبت نام و شرکت کردند که رشد ۱۶ درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه به لحاظ جمعیت، استان ۲۴ کشور هستیم و در ثبت نام آزمون نهمین استان، ادامه داد: بیشترین شرکت کنندگان از شهر یزد در این آزمون سراسری که برای حفظ و مفاهیم قرآن است نام نویسی کردند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد اضافه کرد: برنامه های قرآنی هم در دهه فجر دنبال می شود که در برخی بقاع متبرکه و امامزادگان و با مشارکت دستگاه های مرتبط از موازیکاری پرهیز شده است.

وی همچنین از توزیع قرآن در مدارس و برگزاری دوره تربیت معلم به عنوان برنامه های این دستگاه در دهه فجر خبر داد و افزود: برگزاری ویژه برنامه فجر فاطمی در ۵۰ بقعه متبرکه یزد را نیز در این ایام خواهیم داشت.

زارع زاده با بیان اینکه هرسال بیش از ۱۰۰ مبلغ از قم به استان یزد اعزام می شوند و کار تبلیغ را انجام می دهند عنوان کرد: همچنین ۲۹ نفر برای آموزش سبک زندگی اسلامی به قم اعزام شدند و ویژه برنامه هایی نیز برگزار شد که در مناسبت های مختلف حضور گسترده مردم را به همراه داشت.

وی با بیان اینکه قدیمی ترین موقوفات استان مربوط به ۷۰۰ سال پیش است ادامه داد: قبل از انقلاب هر سال ۱۰ موقوفه ثبت شده اما بعد از انقلاب ۱۵۶۲ موقوفه جدید به ثبت رسیده است همچنین در این ۴۰ سال ۷ هزار و ۳۱۲ سند مالکیت برای موقوفات اخذ شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد بیان داشت: در سال جاری نیز ۳۰۶ سند مالکیت برای موقوفات استان اخذ و ثبت شده است.

وی بیان داشت: از سال ۸۸ تا کنون موقوفات استانی که اجرای نیت شده است در حوزه مذهبی ۱۳ میلیارد تومان و در حوزه خیریه ۱۵ میلیارد تومان، در حوزه اجتماعی نزدیک به ۴ میلیارد تومان، موقوفات مدارس دینی ۶۰۹ میلیون تومان، موقوفات مساجد ۶ میلیارد تومان و موقوفات مربوط به بقاع نیز ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

زارع زاده با بیان اینکه برنامه ریزی برای استفاده از برخی موقوفات به منظور زمینه اشتغال آفرینی در دستور کار قرار دارد اضافه کرد: پروژه ایمان که در حال مرمت و احیای موقوفه است و زمینی بود که به زباله دانی تبدیل شده بود و با دو میلیارد تومان کمک از موقوفات، ۱۲ واحد تجاری در آن احداث شد و ۵ سوله که به عنوان مرکز تفریحی کودکان در نظر گرفته شده و بخشی هم برای درمان مردم تدارک دیده شده است.

وی تصریح کرد: همچنین احیای موقوفات موجب شده تا اذیت و آزاری که از این ناحیه برای مردم بوده رفع شود و مردم نیز از این موقوفات بهره مند شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد با تاکید بر اینکه رسالت وقف اشتغالزایی است و پروژه هایی که پیگیری وسرمایه گذاری می شود درآمدزا نیز خواهد بود  اظهار داشت: گاهی سرمایه های خارج استان هم جذب می شود و اعتبار خوبی هم در این بخش تامین می شود و حرکت روبه رشد سرمایه گذاری در موقوفات ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: احیای پروژه ها به طور مستقیم ۵۰ نفر و به طور غیر مستقیم برای ۱۰۰ نفر ایجاد اشتغال داشته است.