مهرنوشت - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد گفت: بهره برداری از معادن در دوره های گذشته خسارت های زیادی به مراتع و عرصه های منابع طبیعی وارد کردند به طوریکه برای احیاء و بازسازی آنها 972 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدرضا آخوندی، دوشنبه شب به مناسبت هفته منابع طبیعی در جمع خبرنگاران افزود: بهره برداری از معادن به ۷۵ هزار هکتار از اراضی استان زیان وارد کرد هر چند این بهره برداری با مجوز صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: در سالجاری ، استعلام‌هایی از اداره کل منابع طبیعی استان برای اکتشافات معدنی در یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان درخواست شد که با ۱۳۴ هزار هکتار از این میزان موافقت شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به توجه مقام معظم رهبری ، دولت و مجلس به اجرای طرح‌های آبخیزداری گفت: امسال افزون بر ۱۵٫۹ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به استان اختصاص یافت.

وی خاطر نشان کرد: این مبلغ در حوزه مختلف آبخیزداری شامل مراتع ، حفاظت ، توانمند سازی جوامع محلی و حفاظت امور اراضی استان هزینه شده که ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

 ایجاد ۱۴ پارک جنگلی در شهرستان های یزد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد هم در این نشست از ایجاد ۱۴ پارک جنگلی در شهرستان‌های استان خبر داد و گفت: برخی از این پاک ها به دلیل کمبود منابع به شهرداری‌ها شهرستانهای مربوطه واگذار شده است .

هدایت الله میرشمسی افزود: ۷۰ هزار هکتار سطح زیرکشت جنگل‌های دست‌کاشت استان است اما امسال توسعه کشت انجام نشد و رویکردهای منابع طبیعی به سمت مراقبت و نگهداری از جنگل‌های موجود است.

میرشمسی یادآور شد: سالجاری از اعتبار ۱٫۵ میلیارد تومان مصوب شده برای حوزه جنگل‌ها و مراتع استان ، ۴۰۰ میلیون تومان برای احیای ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های خاتم و ۱٫۱ میلیارد تومان نیز برای احیای ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از مراتع در هفت حوزه آبخیز ۹ شهرستان استان هزینه شده است.

خلع ید ۴۴۸ هکتار از اراضی منابع طبیعی

مسئول اداره حقوقی منابع طبیعی استان یزد هم در این نشست افزود: در سالجاری ۴۴۸ هکتار از اراضی ملی این استان رفع تصرف و خلع ید شد که در این زمینه ۷۴۹ فقره پرونده شامل کیفری ، حقوقی و ویژه تشکیل شده است.

وی خاطر نشان کرد: اداره حقوقی به محض اطلاع از تجاوز به اراضی ملی به سرعت وارد عمل می‌شود که در این رابطه ۷۹ پرونده نیز تشکیل شده است.

مسئول اداره حقوقی منابع طبیعی استان یزد گفت: بیشترین تصرف اراضی مربوط به مناطق ییلاقی در شهرستان های تفت و مهریز صورت گرفته است.

وی پیشگیری از تصرفات اراضی ملی را از اولویت های اصلی این اداره کل در بخش حفاظت بیان کرد و افزود: برای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، برنامه های آگاهی بخشی نیز در دستور کار قرار دارد.

شماره تلفن ۱۵۰۴ (امداد جنگل و مرتع)

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان یزد هم گفت: گشت و مراقبت در عرصه‌های منابع طبیعی استان یزد افزایش یافته و بحث حفاظت عرصه و اعیان، اطلاع رسانی به موقع، جلوگیری از تردد غیرمجاز دام به مراتع در دستور کار است.

سرهنگ مهدی مختومی از مردم خواست هرگونه تعرض به طبیعت، تخریب و تصرف اراضی ملی و آتش سوزی جنگل ها و مراتع را به شماره تلفن ۱۵۰۴ (امداد جنگل و مرتع) اطلاع دهند.

وی خاطر نشان کرد: مأموران گشت حفاظت منابع طبیعی در اسرع وقت موضوع را پیگیری و از تصرف به اراضی جلوگیری خواهند کرد.

 پاسخ ماهانه به ۲۰۰ استعلام

همچنین معاون حفاظت امور اراضی منابع طبیعی استان یزد گفت: ماهانه به ۲۰۰ استعلام برای بهره برداری از معادن توسط این اداره کل پاسخ داده می شود.

جعفر اسماعیلی در زمینه واگذاری اراضی منابع طبیعی برای اجرای طرح‌های غیرکشاورزی نیز بیان کرد: امسال ۳۵۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی به این قبیل طرح‌ها اختصاص یافته است.

رییس اداره کنترل و سیلاب منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد نیز در این نشست اظهار داشت: امسال حدود ۱۰۰ میلیارد ریال از اعتبار صندوق توسعه ملی به بحث آبخیزداری در یزد اختصاص یافت که با این رقم، ۱۵ قرارداد منعقد و در ۵۳ نقطه استان پروژه‌های مختلف انجام شد.

ابوالقاسم مجیدنیا افزود: عمده این طرح‌ها مربوط به کنترل سیل و هدایت هرزآب‌ها و مربوط به ایجاد دیوار ساحلی، بند خاکی و … بوده است.

  • منبع خبر : ایرنا