مهرنوشت - پس از انتشار لیست غایبان شورای شهر یزد در جلسات سال گذشته، برخی از اعضا در اظهاراتی برای توجیه غیبت های خود حرف های جنجالی مطرح کردند اما افکار عمومی همچنان مطالبه گر تعیین تکلیف اعضای بی نظم شورای شهر یزد است.

مهرنوشت – پس از انتشار لیست غایبان شورای شهر یزد در جلسات سال گذشته، برخی از اعضا در اظهاراتی برای توجیه غیبت های خود حرف های جنجالی مطرح کردند اما افکار عمومی همچنان مطالبه گر تعیین تکلیف اعضای بی نظم شورای شهر یزد است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، رئیس شورای اسلامی شهر یزد در نخستین صحن علنی سال جاری، تعداد غیبت های اعضای شورای شهر در صحن های علنی شورا در سال ۹۷ را اعلام کرد که بر این اساس، مرتضی شایق؛ عضو اصولگرای شورای شهر و شهردار اسبق یزد با ۲۴ جلسه غیبت رکورددار غیبت‌های مکرر در شورای شهر یزد شناخته شد.

بر اساس آنچه که در صحن علنی شورای شهر یزد مطرح شد، ونوس عامری بدون غیبت، غلامعلی سفید ۲ جلسه، محسن ابوترابی ۲ جلسه، سپنتا نیکنام ۳ جلسه، الهه جورابی ۵ جلسه، محسن عباسی هرفته ۹ جلسه، سیدحسین آزادی ۸ جلسه، حمیدرضا قمی ۱۱ جلسه، سیدمحمدعلی پاکنژاد ۱۱ جلسه، مهدی کاشفی زاده ۱۶ جلسه و مرتضی شایق ۲۴ جلسه غیبت داشتند.

آمار ارائه شده از حضور اعضا در جلسات علنی شورای شهر یزد نشان دهنده آشفتگی و بی‌نظمی موثری در برخی اعضای شورای شهر است.

انتشار لیست اعضای بی نظم شورای شهر یزد بازتاب بسیار زیادی در بین رسانه ها و مردم داشت. بسیاری از شهروندان در فضای مجازی خواستار رسیدگی و تعیین تکلیف اعضای بی نظم شورای شهر یزد شدند اما به دلیل حساسیت موضوع انتخاب شهردار، رسیدگی به غیبت ها به زمانی دیگر و پس از انتخاب و تایید شهردار موکول شد.

سخنگوی شورای شهر یزد در آن زمان در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به طرح موضوع غیبت اعضای شورای شهر گفته بود که با توجه به مطالبه مردم و رسانه ها، غیبت های اعضای شورای شهر پس از انتخاب شهردار بررسی می شود.

محسن عباسی هرفته با این توجیه که فرصت نبوده تا شورا در این موضوع ورود داشته باشد، رسیدگی به غیبت ها را به زمانی دیگر موکول کرد اما به نظر می رسد پس از گزارش سالانه شورا که شامل تعداد جلسات حضور اعضا هم می شد این مطالبه عمومی شکل گرفته و شورا وظیفه دارد به این موضوع ورود کند.

شهروندان و رسانه ها امروز با گذشت چندماه از سال و تعیین تکلیف شهرداری یزد خواستار بررسی و رسیدگی به غیبت های اعضای شورای شهر یزد هستند.

قطعا باید علاوه بر کمیت غیبت ها، کیفیت آنها نیز مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و دلایل غیبت ها مشخص شود و چرایی آن نیز برای مردم روشن باشد.

گرچه گفته شده برخی از غیبت ها به واسطه ماموریت اعضا برای شورا و برخی به واسطه معذوریت های موجه ای بوده که باید بین آنها و غیبت های غیر موجه تفاوت قائل شد اما مرجع تشخیص موجه یا غیرموجه بودن غیبت ها نیز شورای شهر است و در نهایت شورای شهر باید رای بدهد که غیبت ها موجه بوده یا غیرموجه است.

به نظر میرسد شورای شهر یزد هرچه سریع تر باید وضعیت اعضای بی نظم را روشن و گزارش عملکرد آنان را به فرمانداری ارسال کند.