مهرنوشت-مردم یزد در سطح فضای مجازی به ویژه در صفحه اینستاگرام استاندار درخواست های خود در خصوص سفر ریاست جمهوری به استان را اعلام کردند که تامین آب و ساماندهی اتباع بیگانه اصلی ترین خواسته مردم یزد از رئیس جمهور عنوان شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، استاندار یزد مهرماه گذشته در سطح فضای مجازی طی فراخوانی از مردم یزد خواست تا دغدغه ها و درخواست های خود را در قالب برنامه های مهم از رئیس جمهور اعلام کنند تا پس از دسته بندی جهت پیگیری اقدام شود.

بر این اساس مردم نیز دغدغه ها و درخواست های خود را در حوزه های مختلف از جمله سیاسی، امنیتی و اجتماعی، امور عمرانی، توسعه مدیریت و منابع، امور اقتصادی و صنعتی اعلام کردند که در گستره ملی و استان بوده و بیشترین درخواست در حوزه سیاسی، امنیتی و اجتماعی است.

بر اساس جمع بندی صورت گرفته از دغدغه های مردم در فراخوان اعلام نظر سفر رئیس جمهور، مردم یزد خواستار ارتقای یزد به کلان شهر، ساماندهی اتباع بیگانه همچنین معرفی یزد به عنوان قطب پزشکی کشور و منطقه و تکمیل مراکز بهداشتی درمانی نیمه تمام استان یزد هستند که این موارد در سطح ملی قابل پیگیری است.

همچنین ۱۴ درخواست مردمی برای پیگیری موضوع در گستره استانی عنوان شده که ساماندهی وضعیت مهاجرت، ارتقای سطح سلامت روانی و جسمی جامعه کارگری استان، کاهش مشکلات زیست محیطی و مدیریت آلاینده ها، مدیریت پسماندهای صنعتی، گسترش ورزش همگانی و ساخت و تکمیل زیرساخت های مرتبط با فضاهای ورزشی، توجه به رشد سطح نشاط اجتماعی و شادابی جامعه، توجه به رشد سطح سرمایه اجتماعی و انسانی در استان و حرکت در مسیر توسعه متوازن و پایدار، گسترش اقدامات فرهنگی در راستای شهر جهانی یزد، تلاش در جهت هوشمندسازی و زیباسازی شهر یزد، حراست از برند یزدی بودن و سبک زندگی و اصالت و هویت یزد و استان، ارتقای سرانه مطالعه کتاب در استان، مدیریت حاشیه نشینی در استان و توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های جوانان و رفع مشکلات آن ها از جمله خواسته های مردمی است.

در حوزه عمرانی نیز مردم یزد خواستار رفع دغدغه در حوزه تامین آب، توسعه شهرک های مسکونی و توجه به مسکن جوانان و خانه اولی ها، توجه به احداث، گسترش و تکمیل زیرساخت های مرتبط با حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی در استان یزد، عمل به تعهدات قانونی معادن و صنایع معدنی استان در مسیر دستیابی به توسعه متوازن و ایفاء تعهدات اجتماعی این واحدها در قبال مردم استان یزد هستند که در سطح ملی قابل پیگیری است.

در حوزه امور عمرانی هم موضوعاتی از سوی مردم یزد مطرح شده که در گستره استانی قابل پیگیری است از جمله ایجاد فرایند مدیریت مصرف بهینه آب در استان و بخشهای مختلف، گسترش فضای سبز و پارکهای محله ای در استان، توجه به توسعه صنعت گردشگری شهری و روستایی و ایجاد زیرساختهای لازم در این حوزه با بهره گیری از ظرفیتهای اقلیمی، فرهنگی، تاریخی و انسانی استان در زمینه های میراث فرهنگی و صنایع دستی،  تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام استان در بخشهای مختلف خدمات، بهداشتی و درمانی، ورزشی و… است.

ایجاد شرکت حمل و نقل ریلی در استان یزد، توجه به معضل ترافیک شهرهای استان به ویژه شهر یزد و احداث پارکینگ مناسب در نقاط مختلف شهر همچنین گسترش حمل و نقل عمومی در استان به ویژه اهتمام در احداث مترو در یزد نیز از دیگر خواسته های مردم یزد در حوزه عمرانی است.

شهروندان یزدی در امور اقتصادی و صنعتی نیز خواسته هایی دارند که پیگیری موضوع در گستره ملی و استانی است که از جمله ایجاد زمینه اشتغال در روستاها، اشتغال زنان سرپرست خانوار و رفع مشکل اشتغال فارغ التحصیلان بیکار در استان یزدف تکمیل چرخه صنایع جوار معدنی در استان، توسعه بنادر خشک در استان با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی استان یزد، توسعه صنایع کم آبخواه، هایتک و سبز در استان، احداث و توسعه بهره گیری از نیروگاه ها و مزارع خورشیدی در استان یزد نیز در سطح ملی قابل طرح و پیگیری است.

تسهیل در پرداخت وام به متقاضیان توسط بانکهای استان جهت کارافرینی، انجام خدمات عمومی و…، توجه لازم به حل مشکلات صنایع و کارخانجات و کمک به راه اندازی واحدهای صنعتی نیمه تمام، توسعه صنعت نساجی در استان با توجه به سابقه و ریشه های تاریخی، مقابله با صنایع آلاینده در سراسر استان، احداث صنایع تبدیلی و فراوری در بخش کشاورزی در استان یزد هم از خواسته های مردم در امور اقتصادی و صنعتی است که پیگیری موضوع در گستره استانی خواهد بود.

به گزارش مهرنوشت، رئیس جمهور ۱۹ آبان به یزد سفر می کند که در این سفر ۵۰۰ پروژه با اعتبار دو هزار پانصد میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.