مهرنوشت - نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خام فروشی معادن به هیچ عنوان قابل قبول نیست گفت: در حالی محصولات معدنی یزد به خارج استان صادر می‌شود که کارخانه‌های یزد با کمبود خوراک روبه رو هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدصالح جوکار در دیدار با جمعی از مدیران معادن، صنایع و مدیران کل استان یزد با اشاره به حجم خام فروشی که در معادن استان صورت می‌گرفت اظهار داشت: خوراکی که باید در اختیار واحدهای تولیدی ما قرار گیرد همچنان به صورت خام از استان صادر می‌شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه تشکیل کنسرسیوم معدن استان یزد تصریح کرد: تشکیل کنسرسیوم کار خوبی است و نمایندگان هم از این اقدام حمایت لازم را انجام می‌دهند.

وی افزود: البته باید این موضوع را هم در نظر داشت فولاد کشور ما چیزی نیست که برخی از جریان‌ها بخواهند به راحتی دست از سر آن بردارند و همچنان می‌خواهند به این صنعت نگاه پدرسالارانه خود را حفظ کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در بحث قانون و مقررات مشکل و خلأ وجود دارد به ما اعلام شود تا نسبت به اصلاح آن در مجلس اقدام کنیم.

جوکار ادامه داد: تمام نمایندگان استان با خام فروشی به صورت جدی مخالف هستیم و هر اقدامی لازم است برای حمایت از صنایع استان در راستای مقابله با خام فروشی انجام می‌دهیم.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: ما از معادن حمایت می‌کنیم ولی از آنها هم می‌خواهیم که به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند و سهم استان از معادن را پرداخت کنند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه یزد به معادن است و اگر این سرمایه را هم نتوانیم برای استان استفاده کنیم، چیز دیگر برای یزد باقی نمی‌ماند، گفت: ۴۰ درصد بیمه شدگان یکی از شهرستان‌های استان یزد غیربومی هستند و این به معنای آن است که فرهنگ سنتی و بومی یزد دستخوش یک سری تغییرات شده است.

رئیس کمیسون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه مشکل اصلی استان بحث آب است خاطرنشان کرد: اگر در ارتباط با آب اقدام درستی انجام ندهیم از سال ۱۴۰۰ به بعد به شدت با تنش آبی روبه رو می‌شویم و قطعا معادن می‌توانند کمک مهمی به تامین آب کنند.

جوکار تصریح کرد: از معادن می‌خواهیم حساب‌های خود را به یزد بیاورند و مالیاتی که پرداخت می‌کنند هم در یزد انجام شود؛ این موضوع سبب می‌شود انتظار نمایندگان هم برآورده شود.

وی خاطرنشان کرد: در مجلس فراکسیون معدن و صنایع معدنی در راستای حمایت از معدن کاران و صنایع معدنی ایجاد شده و یقینا از طریق مجلس از این صنعت حمایت لازم را انجام می‌دهیم.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس افزود: در حوزه قانون و قانون‌گذاری الان برنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس است و اگر نیازی از سوی معادن برای گنجاندن در این برنامه احساس می‌شود به صورت مکتوب اعلام شود.

جوکار افزود: علی‌رغم اینکه در برنامه ششم توسعه تاکید ویژه بر اکتشافات بود، کمترین اقدام در این حوزه صورت گرفته و معادن ما الان سر سفره‌ای هستند که تا ۱۰ یا ۱۲ سال دیگر خوراکی در آن باقی نمی‌ماند.

عضو فراکسیون معادن مجلس شورای اسلامی افزود: اگر اکتشاف نباشد معادن و صنایع معدنی استان به شدت با مشکل روبه رو می‌شوند و نمی‌توانند به همین صورت به حیات خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه شاید دولت در شرایط فعلی توانمندی برای این کار را نداشته باشد گفت: بخش خصوصی به این موضوع ورود کند و با ارائه پیشنهاد، اقدام به اکتشاف کند.