مهرنوشت- نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تغییر روند کنونی مدیریت و مصرف آب در تمام حوزه های شرب و خانگی، صنعت، معدن و کشاورزی گفت: طرح اولیه توسعه استان بر مبنای تأسیس صنایع سنگین اشتباه بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدصالح جوکار با اشاره به اهمیت آب در ایجاد توسعه و آبادانی و کمبود این مایه ارزشمند حیاتی در یزد اظهار داشت: طرح اولیه توسعه استان بر مبنای تأسیس صنایع سنگین اشتباه بوده و امروز با بعضی صنایع با جنبه‌های آلاینده و سخت افزاری شدید در استان مواجه هستیم که بر مبنای سیاست غلط ملی مبنی بر اولویت تولید ثروت شکل گرفته و در ادامه هزینه‌های گزاف درمانی در حوزه سلامت را ایجاد کرده است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس عنوان کرد: در چنین شرایطی گرچه راه توسعه استان باید تغییر کند اما باید توجه داشت که امکان تعطیلی صنایع کنونی فعال در استان وجود ندارد.

جوکار افزود: گرچه مدیریت مصرف آب در بخش صنعت و معدن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و از فناوری‌ها و تکنیک‌های جدید برای کاهش مصرف آب در این حوزه بهره برد ولی در سایر بخش‌ها مانند بخش کشاورزی نیز می‌توان راهکارهایی برای کاهش مصرف آب اندیشید.

وی ادامه داد: به ویژه با اصلاح نوع آبیاری و نوع کشت می‌توان اقدامات مثبت قابل توجهی برای کاهش مصرف آب در این حوزه انجام داد و این موارد نیز باید مورد توجه قرار گیرد و به طور کلی باید در تمام حوزه‌های مصرف آب این نکته مورد توجه باشد که اگر روند کنونی مدیریت و مصرف آب در استان ادامه یابد، اکوسیستم کویری یزد با تخریب غیرقابل جبرانی روبه‌رو خواهد شد.

جوکار با اشاره به اقدامات اجرایی صورت گرفته در زمینه حل مشکل کمبود آب استان از جمله طرح‌های انتقال آب از خارج استان افزود: مسائل و چالش‌های متعددی در ارتباط با تأمین و مصرف آب در استان وجود دارد و امید است که اتاق‌های فکر استان به ویژه کانون تفکر آب دانشگاه یزد به صورت مستمر و با رویکرد ارائه راهکار، مسائل و مشکلات را بررسی و مطالعه کنند و به منظور ایجاد فرهنگ مثبت و صحیح حل مسئله گام‌های مؤثری بردارند.