مهرنوشت- سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد از پرداخت تسهیلات به نیمی از مشاغل آسیب دیده کرونا خبر داد و گفت: تا پایان خرداد ماه هفت هزار و 308 طرح از مشاغل آسیب دیده کرونا در سامانه کارا ثبت نام کردند که 3 هزار و 710 طرح، تسهیلات خود را دریافت کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، عماد تشکری در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری بهاباد اظهار داشت: مشاغل شهرستان بهاباد عمدتاً کشاورزی و دامپروری است، لذا درخواست زیادی از این شهرستان در سامانه ثبت نشده است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در مورد تسهیلات پرداختی حوزه اشتغال روستایی و عشایری اظهار کرد: بخش کشاورزی که شامل کشت زعفران، گیاهان دارویی، دامپروری و.. می شود در شهرستان بهاباد ۹۸ درصد از تسهیلات دریافتی را به خود اختصاص داده و ۲ درصد دیگر مربوط به بخشهای صنعت و خدمات است.

وی با اشاره به عدم تعهد اشتغالزایی برخی از طرحهایی که تسهیلات دریافت کردند افزود: حدود ۲۷ طرح در شهرستان که مبلغ ۵۰ میلیون تومان به بالا تسهیلات دریافت نموده اند، به تعهد ایجاد اشتغال خود عمل نکردند که این امر موجب حساسیت نهادهای نظارتی استان شده است؛ امیدواریم کمیته های نظارت با کمک فرماندار این مشکل را رفع نمایند.

در ادامه تشکری به امضای تفاهم نامه میان اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی استان یزد اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه افراد جویای کار و متقاضیان وام های مشاغل خانگی به جای دریافت تسهیلات، از سوی جهاد دانشگاهی یزد آموزش داده می شوند و پس از توانمندسازی، به بازار کار متصل خواهند شد؛ متقاضیان برای ثبت نام تا ۶ مهر فرصت دارند به سایت inhb.ir  مراجعه نمایند.

این مقام مسئول استان در مورد نحوه تخصیص اعتبارات اشتغالزا گفت: ۲۰ درصد از اعتبارات به بخش تعاون اختصاص داده شده و در بقیه موارد سعی داریم طرح های اشتغال روستایی و عشایری شهرستانها به ویژه شهرستانهای کمتر توسعه یافته را در اولویت قراردهیم.

شهرستان بهاباد ۵۹ تعاونی فعال با بیش از ۱۴۰۰ عضو دارد و از این تعداد ۴۷۰ نفر بانوان هستند که نشان از توجه آنها به بخش تعاون دارد؛ این تعاونی ها برای ۵۵۶ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده اند.