مهرنوشت-این روزها برخی کلینیک‌ ها و مطب ‌های پزشکان در یزد بی توجه به دستورالعمل های بهداشتی و رعایت پروتکل ها فعالیت می کنند و خطر ابتلا در این مراکز همچنان وجود دارد اما دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه بی‌تفاوت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، علیرغم تاکید مکرر کارشناسان، متخصصان و ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم تجمع در محیط ‌های بسته و حتی تعطیلی اصناف و محدودیت های گسترده، مطب پزشکان یزد به کانونی برای گسترش ویروس کووید ۱۹ تبدیل شده است.

یزد از سال ها پیش به عنوان قطب پزشکی شناخته شده و در اغلب روزهای سال با انبوهی از مراجعان و بیماران در مراکز درمانی و مطب ها مواجه است و با آغاز پاییز بیماران از نقاط مختلف کشور به ویژه جنوب برای درمان به یزد مراجعه می کنند.

شیوع کرونا اما امسال وضعیتی متفاوت را رقم زده و با وجود محدودیت هایی که برای تجمع در محیط های سربسته در نظر گرفته شده است هنوز هم برخی از این مراکز درمانی و مطب ها بی توجه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بوده و متأسفانه تجمع مراجعین که عمدتاً هم دارای بیماری ‌های زمینه‌ ای هستند خطر شیوع بیماری کرونا را افزایش داده است.

این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی نیز نسبت به این موضوع توجه چندانی نداشته و تنها با افزایش نظارت بر اصناف و تعطیلی و پلمپ واحدهای صنفی، فعالیت نظارتی خود را دنبال می کند.

نظارت بر اجرای پروتکل‌ های بهداشتی در فعالیت اصناف و رسته‌ های مختلف شغلی از وظایف گروه محیط و سلامت دانشگاه علوم پزشکی است اما به گفته مدیر گروه سلامت کار و محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، نظارت‌ ها و تعطیلی واحدهای متخلف تنها محدود به اصناف نیست، بلکه نظارت شامل رعایت پروتکل ‌های بهداشتی و برخورد با متخلفان حتی در مورد اداره ها، واحدهای بهداشتی و درمانی، مدارس، بانک ها، دفاتر پیشخوان دولت، مطب پزشکان و واحدهای صنعتی و معدنی استان می‌شود.

هر یک از مسئولان استان و کشور هم با اشاره به افزایش آمار کرونا در روزهای اخیر افزایش مرگ و میرها و موارد بستری‌ ها را بازتاب عملکرد اجتماعی مردم در رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری طی هفته های گذشته دانسته و تاکید دارند برای کاهش ابتلا و فوت ناشی از کرونا باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود و مردم در خارج از منزل نکات بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک را بیش از پیش مد نظر داشته باشند.

گرچه تاکیدات زیادی برای رعایت پروتکل های بهداشتی شده و مکررا گفته می شود با متخلفان برخورد جدی می شود اما از شواهد اینگونه پیداست که مطب ها شامل برخورد نبوده و بیشترین بازرسی ها و برخوردها از اصناف صورت گرفته است.

بنا بر اظهار مدیر گروه سلامت کار و محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، بازرسان بهداشتی از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۴۲ هزار و ۲۳۶ بار از واحدهای صنفی استان بازدید کرده اند که از این تعداد بازرسی ۱۳ هزار و ۷۵۸ مورد منجر به صدور اخطار کتبی، یک‌ هزار و ۲۷۳ مورد به مراجع قضایی معرفی و ۲ هزار و ۳۱۹ واحد صنفی متخلف نیز پلمب شده است.

انجام ۳۱ هزار بازرسی از ابتدای مهر ماه

به گفته وحید جعفری، از ابتدای مهرماه سال جاری که موج سوم شیوع کرونا آغاز شده است نیز ۳۱ هزار مورد بازرسی تاکنون انجام شده  که در این مدت یکهزار و ۳۵۴ واحد صنفی پلمب شده است.

از ارائه این آمار چنین بر می آید که هیچ مطب پزشکی مرتکب تخلف نشده و نیازی هم به برخورد نبوده اما گلایه های مردمی و مشاهدات خبرنگار ما حاکی از این است که بسیاری از مطب ها به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بی توجه هستند.

در حال حاضر تقریبا تخت های بیمارستان ها پر است و بر اساس آخرین آمار ارائه شده نزدیک به هزار و ۲۰۰ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند و در شبانه روز گذشته نیز ۲۲ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

به گزارش مهرنوشت، کرونا همچنان با قدرت در حال تاخت و تاز است و نفس بسیاری از شهروندان را به شماره انداخته و ضروری است تا نظارت بر اجرای پروتکل‌ های بهداشتی در همه جا مورد توجه باشد نه فقط اصناف در خط اول نظارت باشند.