مهرنوشت-مدیرعامل جامعه معلولین استان یزد با اشاره به وضعیت نامناسب اشتغال معلولان گفت: تعداد بسیار معدودی از معلولان مشغول به کار هستند که در این شرایط اقتصادی و شیوع کرونا، بیم اخراج و بیکاری کارگران معلول را داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمد حسین رادمنش در نشست خبری آنلاین به مناسبت روز جهانی معلولان با اشاره به عدم رعایت قانون اختصاص سه درصد اشتغال دستگاه های اجرایی اظهار داشت: در آزمون استخدامی سال‌ ۹۹ استان فقط یک معلول در شهرستان اردکان جذب شد.

وی با بیان اینکه تعدادی زیادی از معلولان استان تحصیلات عالی دارند اما در شغل های غیرمرتبط رشته تحصیلی خود به صورت روزمزد مشغول به کار هستند ادامه داد: مواد قانونی مربوط به تخصیص سهم استخدام تنها برای ادارات دولتی به صورت نیم بند اجرا می‌شود و معلولان اغلب از اشتغال در بخش خصوصی، محروم هستند.

مدیرعامل جامعه معلولین یزد با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان اشتغال به کار افراد معلول در بخش خصوصی نداریم در پاسخ به سوال خبرنگار مهرنوشت عنوان کرد: بر اساس قانون کارفرمایانی که معلولان را استخدام کنند، کمک هزینه دریافت خواهند کرد اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت درست از کارفرمایان، آن ها به اشتغال معلولان دلگرم نیستند.

وی با تاکید بر اینکه زورمان به بخش خصوصی نمی رسد و نمی توانیم فشاری بیاوریم اضافه کرد: پرداخت های سازمان بهزیستی با تاخیر زیادی مواجه است و در خصوص حمایت از کارفرمایان نیز آنگونه که باید حمایت صورت نگرفته که مقرر شد در خصوص سهم بیمه ای حمایت هایی صورت بگیرد اما در این مورد هم متاسفانه اقدامی صورت نگرفته و معلولان را دلگیر کرده است.

رادمنش از دیگر مشکلات جامعه معلولان را تحمیل هزینه های گزاف و سنگین برشمرد و تصریح کرد: بزرگترین مشکل معلولان تامین هزینه اندام مصنوعی است که کمترین هزینه آن ۴۰ میلیون تومان است و بالاترین کمک هزینه ای که به آن ها پرداخت می شود تنها ۴ میلیون تومان است که هزینه زیادی را به فرد دارای این نوع معلولیت تحمیل می کند.

وی با بیان اینکه معلولان با مشکلات زیادی روبرو هستند افزود: البته اقدامات خوبی هم انجام شده که نمونه بارز آن مناسب سازی معبر شهری و اماکن است که به همت شورای شهر پنجم یزد و با مشارکت شهرداری و نهادهای مربوطه بخش زیادی از آن اجرایی شده و در قالب طرح هفت خوان در دست اقدام است.

مدیرعامل جامعه معلولین یزد در رابطه با موضوع مناسب سازی مبلمان شهری نیز گفت: قرار است چند ایستگاه و پایانه مسافری در شهر یزد برای استفاده معلولان مناسب ‌سازی شود تا همانند سایر مردم بتوانند استفاده کنند.

وی همچنین با اشاره به مناسب سازی ۲۰ دستگاه اتوبوس شهری یزد برای جابه جایی معلولان در مسیرهای مختلف افزود: به تازگی به مناسبت روز جهانی نابینایان، اولین اتوبوس گویای شهر یزد نیز راه‌اندازی شد.