مهرنوشت-کاهش سطح درآمد عمومی مردم و مشکلات مالی و افزایش قیمت انواع خوراکی‌ها و تنقلات سبب شده تا در یلدای متفاوت امسال مردم علاوه بر دغدغه کرونا، غصه قیمت‌ها را هم داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، یلدا طولانی‌ترین شب سال؛ شبی که نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته و از دیرباز تاکنون مردم آن را با آداب و آئین‌های خاصی برگزار می‌کنند از راه رسید اما بسیاری از اقلام و اجناس فوق العاده گران‌تر شده است.

بازار ملتهب است و آنچه را که در ماه‌های گذشته از دست داده در آخرین شب پاییزی قرن و در تلاقی با زمستان جستجو می‌کند تا دوباره قامت راست کند.

از شب عید پارسال تاکنون بازاریان دشت درست و حسابی نداشتند، عیدشان سوت و کور گذشت و ثمره آن چک‌های فراوان برگشتی است که روی دستشان مانده و بهار و تابستان و پاییز هم در رکود و کسادی سپری شد.

امسال اما به توصیه درمانگران، برپایی دورهمی ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا منع شده و مردم به شکل متفاوت شب یلدا را گرامی خواهند داشت و جدای از اینکه کرونا برگزاری این سنت باستانی را کوچک و مختصر کرده، نگاه به قیمت اقلام مورد نیاز شب یلدا حاکی از این است که با این جهش قیمت ها، مردم توان خرید ندارند.

این روزها بخشی از مشاغل تحت تأثیر قرار گرفته و معیشت و تأمین ارزاق برخی از خانواده‌ها به اما و اگر کشیده شده است لذا با این قیمت‌های سر به فلک زده بسیاری از این اقلام از سفره‌های شب یلدا پر کشیده است.

به نظر می‌رسد کمبود نظارت‌ها در مراکز عرضه میوه، شیرینی‌جات و آجیل سبب شده تا هر یک از واحدهای صنفی عرضه کننده بنا به میل و تشخیص فردی مبادرت به قیمت‌گذاری کنند و این موضوع دغدغه مردم را افزایش داده است.

در حالی که به سبب تبعات روانی و روحی ناشی از ابتلاء یا مرگ و میر کرونا برگزاری دورهمی‌های محدود با رعایت پروتکل‌ها زمینه‌ساز امید و نشاط در بین مردم بود اما این گرانی‌های افسارگسیخته تیر خلاص را بر آرزوهای خانوارهای ایرانی وارد کرده است.

حذف بسیاری از اقلام شب یلدا

یک شهروند هم به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه بر اثر کرونا سه تن از اقوام خود را از دست داده‌ایم برنامه خاصی برای این شب نداریم.

مریم کوهستانی افزود: خانواده چهار نفره ما تصمیم داشت تا مقدمات یک دورهمیِ کوچک را فراهم آورد که گرانی‌های هفته‌های اخیر سبب شده تا این شب هم تحت تأثیر این امر قرار بگیرد.

وی گفت: با حقوق یک کارمند ساده، امکان خرید چند صد هزار تومانی آجیل و خشکبار و تنقلات وجود ندارد اما با حذف برخی از اقلام مورد نیاز تلاش می‌کنیم خاطره خوبی را در این شب بسازیم.

کوهستانی اظهار کرد: معمولی‌ترین پسته موجود در بازار حدود ۲۰۰ هزار تومان بوده که گرانی‌های اخیر این کالا را از سبد خانواده‌ها حذف کرده است.

وی بیان کرد: قیمت میوه‌های شب یلدا مثل انار و هندوانه هم نسبت به سال گذشته جهش چند برابری داشته به نحوی که برای یک کیلو انار ۲۰ هزار تومان باید هزینه کرد.

در تأمین ارزاق یومیه خانواده خود مانده‌ایم

یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: بنده یک کارگر ساده بوده و حقوق محدودی دارم که بخش قابل توجهی از آن هم صرف هزینه اجاره مسکن می‌شود.

کریم ایزدی افزود: حدود ۱۱ ماه است که اضافه کار هم به ما تعلق نگرفته و درآمد ما با توجه به افزایش قیمت‌ها، تغییری نکرده است.

وی بیان کرد: وقتی برای خرید یک کیلوگرم تخمه کدو باید ۱۲۰ هزار تومان هزینه کنیم دیگر توان اقتصادی ما به خرید پسته و یا خشکبار دیگر نمی‌رسد.

ایزدی گفت: در تأمین ارزاق یومیه خانواده خود هم مانده‌ایم و با این شرایط توان خرید اقلام شب یلدا را نداریم.

یکی از توزیع کنندگان تخمه و آجیل هم در اینباره گفت: در سال جاری به دلایل مختلف از جمله افزایش قیمت ارز شاهد افزایش قیمت‌ها بوده و به عنوان مثال قیمت یک کیلوگرم تخمه آفتابگردان آجیلی از ۳۰ هزار تومان به بیش از ۶۰ هزار تومان افزایش یافته است.

این فروشنده افزود: در سال گذشته به سبب اطمینان از کشش بازار چندین تن آجیل در سطح شهر توزیع شد اما امسال گرانی و کم رغبتی مردم سبب شده تا فروشگاه‌های عرضه آجیل تمایل چندانی برای سفارش کالا نداشته و سفارش دهی را منوط به استقبال مردم و موکول به لحظات پایانی کنند.

یلدا میوه را گران کرد و دل‌ها را خون

نرخ انواع میوه در روزهای اخیر به بهانه شب یلدا گران شده و پرتقال از کیلویی ۹ هزار تومان به نزدیکی ۲۰ هزار تومان، سیب ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان، انار ۲۵ هزار تومان، نارنگی ۱۵ هزار تومان، خرمالو ۱۵ هزار تومان و موز ۲۴ هزار تومان فروخته می‌شود.

تب داغ قیمت‌ها در شب‌های سرد و بازار کساد، بیش از همیشه ضعف نظارت‌ها را عیان می‌سازد و در زیر سایه کمبود نیروی انسانی و ضعف نظارت‌ها، سودجویان و گرانفروشان از آب گل آلود ماهی می‌گیرند.

روزهای پاییزی به آخر نزدیک می‌شود و قرار است طی دو روز باقیمانده به یلدا محدودیت‌های کرونایی در استان تشدید شود و طرح تعطیلی اصناف و ترددها نیز تغییراتی داشته باشد.