مهرنوشت-شهردار میبد با اشاره به لزوم مشارکت شهروندان در اداره شهر و ارائه طرح بهسازی بافت تاریخی گفت: بهسازی بافت تاریخی میبد براساس نظر شهروندان اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، علیرضا نقوی در نشست خبری با حضور اعضای شورای شهر ضمن قدردانی از اصحاب رسانه در بازدید از پروژه های شهرداری میبد اظهار داشت: سیاست گذاری های اصلی شورای پنجم با اجرای شهرداری در حال نتیجه دادن است که در حیطه شهرداری انجام شده است.

وی با بیان اینکه شورای شهر به عنوان اتاق فکر شهرداری عمل می کند ادامه داد: خوشبختانه تغییراتی در دور پنجم شورای شهر شاهد بودیم که نتیجه این تغییرات خدمت به مردم میبد بوده و در مسیر انجام رسالت شهرداری برای پیشرفت شهر اقداماتی شده است.

شهردار میبد با اشاره به دغدغه های اصلی شهرداران و مجموعه شهرداری عنوان کرد: شهروندان نیز انتظارات به حقی دارند که از وظایف شهرداری است اما در این راستا در حوزه های مختلف وظایفی را با برنامه ریزی منسجم و استفاده از توان و تخصص نیروها انجام دادیم.

وی با بیان اینکه شاخص های شهر میبد محله محوری آن است که در سطح بین المللی نیز حرفی برای گفتن دارد و به عنوان شهر جهانی زیلو شناخته و ثبت شده است افزود: از سال ۷۹ بافت تاریخی این شهر ثبت شده و نزدیک به هزار هکتار بافت تاریخی و ارزشمند دارد که برای تصویب طرح تفصیلی میبد اقدامات ارزشمندی صورت گرفت.

نقوی با اشاره به اینکه تدوین و تصویب این شهر ۱۰ سال طول کشیده اظهار داشت: نزدیک به ۸۰ درصد این طرح قابل اجرا نبود و مجبور به بازنگری طرح شدیم و در حال حاضر با کمک شورا و انتخاب مشاور این طرح در مراحل تدوین قرار دارد تا در طول یکسال به تصویب برسد.

وی با بیان اینکه روند طولانی تصویب طرح تفصیلی موجب خلاف سازی شهروندان در شهر میبد شد افزود: این موضوع مسئولیت هایی را برای شهرداران سابق هم به وجود آورد اما در دوره پنجم تغییر کاربری هایی صورت گرفت که در تاریخ شهرداری میبد بی نظیر بوده است.

شهردار شهر تاریخی میبد با اشاره به اولیوت بندی هایی بر اساس نیازهای شهری صورت گرفت تصریح کرد: خوشبختانه در این دوره رضایت نسبی شهروندان فراهم شده و معتقدیم تمام توان و انرژی برای خدمت رسانی به شهروندان به کار گرفته شده و با وجود نقصهایی که بوده راهبرد شورا و شهرداری در ارائه خدمت به مردم فراهم شده است.

وی با بیان اینکه ساختار شهر میبد فرسوده است و اقدامات موثری در راستای بهسازی و زیباسازی شهر انجام شده افزود: المان هایی برای سال جاری دیده شده بود که ۱۰۰ درصد اجرایی شد و بحث تندیس های هویتی را نیز داشتیم که در برخی میادین شهر نصب و رونمایی شد.

نقوی پیرامون اقدامات انجام شده برای رفع آبگرفتگی و مشکلاتی که وجود داشت عنوان کرد: در مسیرهایی که مسدود شده بود نیز لایروبی انجام شده اما از آنجا که شهر میبد موقعیت خاصی را دارد و ۴۰۰ هزار متر آسفالت معابر انجام شده است باید توجه بیشتری به موضوع آبگرفتگی داشته باشیم.

وی افزود: در محلاتی مثل عشرت آباد و امیرآباد با بهسازی و نوسازی آسفالت ها برای دفع آبهای سطحی اقدام شد که برای سال جاری نیز چاه جذبی در برخی نقاط حفر شده و در نقاطی که آبگرفتگی بیشتری داشته قرار تا پایان سال ۱۵ تا ۲۰ چاه جذبی حفر می شود.

رئیس شورای شهر میبد هم در این نشست با ابراز خرسندی از عملکرد شهردار میبد گفت: خوشبختانه شورای شهر میبد نیز از ترکیب خوبی برخوردار است و شورای نمونه استان شناخته شده که گرایش های مختلف و تخصص های خوبی دارد که به صورت هماهنگ و همراه در خدمت به مردم گام برداشته است.

فلاح با بیان اینکه تلاش شورای پنجم خدمت به مردم است ادامه داد: توجه شورای شهر به مناطق کمتر توسعه یافته شهر بوده و خوشبختانه در این زمینه عملکرد قابل قبولی هم دارد که با برنامه ریزی توانسته با شتاب قابل قبولی فعالیت ها را به نتیجه برسانیم.

وی با بیان اینکه در مبلمان شهری و فضای سبز و ایجاد بسترهای تفریحی برای مردم نیز موفقیت هایی حاصل شده عنوان کرد: ایجاد بام میبد در چند فاز در دستور کار است و فاز ال این مجموعه تا دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس شورای شهر میبد با اشاره به لزوم توجه شورای شهر به بافت تاریخی شهر میبد بیان داشت: برای گردشگران لذت بردن از آثار تاریخی و خشت و گلی مورد توجه است و این بافت هویت شهر میبد و مردم این شهر است که در این زمینه نیز اقدامات و پروژه هایی با سازمان میراث فرهنگی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه نگرش شورای شهر حفظ فرهنگ و هویت شهر میبد با احیای بافت تاریخی بوده اظهار داشت: توجه به درآمد شهرداری نیز نگرش این دره از شورای شهر بوده که کمیته درآمدی هم تشکیل شده و در این دره از شورای شهر یزد بیش از مصوب بودجه، تحقق یافته است و موجب افزایش درآمد شهرداری شد.

فلاح با تاکید بر اینکه دستگاه های دولتی نیز باید حق و حقوق شهرداری هم بپردازند تصریح کرد: از جمله علل افزایش درآمد شهرداری نیز نظارت بر تخلفات صورت گرفته از سوی دستگاه های دولتی بوده که با اخذ رای و البته حمایت امام جمعه محترم این شهر در این زمینه نیز هم برای اخذ پروانه و هم پرداخت عوارض سالانه اقدام شد.

وی با بیان اینکه سیستم و ضوابط شهرداری به گونه ای است که مردم با شهرداری مشکل دارند افزود: برقراری ملاقات عمومی شورا و شهرداری با شهروندان در این دوره از شورای شهر موجب شد مشکلات لاینحلی که مانده بود به نتیجه برسد و رضایت خاطر مردم میبد هم فراهم شود.

به گزارش مهرنوشت، تعدادی از خبرنگاران با حضور شهردار و اعضای شورای شهر از شهر تاریخی میبد بازدید و از نزدیک در جریان روند پروژه های اجرایی در دست شهرداری قرار گرفتند.