مهرنوشت-سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به شیوع کرونا و لزوم تغییر نگاه راهبردی به اقتصاد بر پایه اقتصاد مقاومتی گفت: تاب آوری اقتصاد کشور از مسیر اقتصاد تعاونی می گذرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، وبینار ملی «برررسی عملکرد طرح های اقتصاد مقاومتی و تطبیق آن با اقتصاد اجتماعی(تعاون) در راستای ریشه کنی فقر مطلق با ایجاد سامانه پنجره واحد حمایت های اجتماعی» برگزار شد.

عماد تشکری در سخنرانی این وبینار اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی، به عنوان راهبرد اصلی اقتصادی در دهه عدالت و پیشرفت، الزاماتی دارد که مردمی کردن اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت از مهمترین آنها در بلند مدت است.

وی با بیان اینکه ماهیت اقتصاد تعاونی به گونه ای است که با تکیه بر سرمایه های انسانی، اجتماعی و مالی از پس اندازهای خرد به وجود می آید خاطر نشان کرد: اگرچه براساس سیاست های کلی اصل ۴۴، بخش تعاون باید به سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد کشور دست پیدا کند ولی اکنون شاهد سهم۷ یا ۸ درصد بخش تعاون در اقتصاد کشور هستیم و با سازوکارهای موجود چنین امری محقق نمی شود.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد تحریم ها و بحران های مختلف در کشور بوده ایم تصریح کرد: راهبردی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان اساسی ترین استراتژی اقتصادی کشور مدنظر است، راهبرد اقتصاد مقاومتی است.

وی اضافه کرد: برای تاب آوری اقتصاد در شرایط کنونی به ناچار باید به سمت اقتصاد اجتماعی یا همان اقتصاد تعاونی روی بیاوریم و این امر مستلزم نگاه به دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری است.

تشکری ادامه داد: در بخش نرم افزاری نیاز به تغییر برخی از قوانین حوزه تعاون داریم که معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قدم هایی را در این راه برداشته است. در بخش سخت افزاری نیازمند اصلاح ساختار اداری بخش تعاون هستیم. در حال حاضر در حوزه تعاون به دلیل عدم وجود شرایط لازم بسیاری از وظایف و ماموریت های آن فراموش شده است.

وی با تاکید بر این نکته که سیاست های متفاوت دولت ها در بخش تعاون نیز از نقاط ضعف ما در این زمینه است تصریح کرد: تعاونی های مسکن مهر به دلایل برخی از نقاط ضعفی که در آنها بود، این دولت آنها را کنار گذاشت و در نتیجه تجربه تعاونی های گسترده ای که به دست آمده بود بی فایده ماند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اضافه نمود: دولت در حال حاضر می خواهد با ایجاد تعاونی های سهام عدالت از فرآیند تعاونی برای توزیع ثروت استفاده کند.

وی افزود: در پرتو اقتصاد مقاومتی برای جا انداختن مفاهیم کارآفرینی اجتماعی و اقتصاد اجتماعی با تکیه بر تحقق آرمان های تعاون، باید یک بخش قانونی و اجرایی و یک بخش اجتماعی و سیاسی داشته باشیم.

تشکری با بیان اینکه تعاون را باید به عنوان یک تفکر و یک بخشی که می تواند نگاه به توسعه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … داشته باشد در نظر گرفت تاکید کرد: ویروس کرونا و بحران هایی که قابل برنامه ریزی نیستند نشان می دهد باید هرچه سریعتر به سمت اقتصاد تعاونی حرکت کنیم. قطعا تکیه در بخش تعاونی ها با توجه به تاب آوری که دارند می توانند از ضررهای هنگفتی که به بخش های دیگری اقتصادی وارد می آید جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیاز به توسعه های اجتماعی داریم افزود: با تکیه بر اقتصاد تعاونی می توانیم با توزیع ثروتی که ممکن است در شرایط خاص و بیماری دچار لطمه شده و در بخش هایی که رشد غیرمنطقی داشته باشد جلوگیری کنیم.

تشکری عنوان کرد: تعاونی می تواند شکاف های اجتماعی را تعدیل کنند و از طریق تعدیل این شکاف ها از عواقب کمتری در حوزه های روانشناختی جامعه و شکاف هایی که در مباحث اقتصادی، سیاسی و … برای کشور پیش می آورد جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه کرونا به جنگ جامعه و مردم ما هم آمد و ما را مجبور کرد اگر به اقتصاد مقاومتی از بعد سیاسی و شعارگونه هم توجه نمی کنیم برای آینده باید توجه ویژه ای به سیاست گذاری ها در مفاهیم تعاون برای حفظ خیلی از مشاغل و روابط اجتماعی داشته باشیم بیان کرد: اجبار در توجه به تعاونی شدن و نگرش تعاونی به مباحث سیاسی و اقتصادی خوبی را برای کشور رقم می زند و برای آینده باید نگاه ویژه ای در سیاست گذاری به مفاهیم تعاون برای حفظ مشاغل و روابط اجتماعی داشته باشیم.

به گزارش مهرنوشت، این وبینار توسط انجمن علمی پژوهش و رفاه دانشگاه یزد با همکاری دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیریت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد برگزار شد.