مهرنوشت-سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با بیان اینکه یزد یکی از موفق ترین استان ها در بخش تعاون است گفت: تحقق نقش تعاون در اقتصاد نیازمند بازنگری در قوانین است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، عماد تشکری با حضور در برنامه «رهیافت» ازشبکه صدا و سیمای مرکز یزد با موضوع «نقش تعاون در اقتصاد استان یزد»  با اشاره به اینکه مردم یزد دارای فرهنگ تعاونی بوده و هستند خاطر نشان کرد: در بخش کارفرمایی یزد نگاه تعاون رفتار وجود داشته و هیچگاه نگاه سرمایه داری وجود ندارد.

وی بیان داشت: در تشکیل شرکت های خصوصی علاوه بر اینکه کارگران دستمزد می گیرند در سود شرکت نیز سهیم هستند و سرمایه های خرد مردم در خرید سهم و تشکیل شرکت دخیل است.

وی اضافه کردد: در استان یزد بخش کارفرمایی به دنبال تامین مسکن برای کارگران است و هرگز نگاه سرمایه داری صرف به موضوع تولید نداشته و رابطه خوبی بین کارفرما و کارگر در استان حاکم است.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: در جامعه ایران یک شکاف طبقاتی وجود دارد و براساس فرموده مقام معظم رهبری در بخش عدالت اجتماعی یک عقب ماندگی داریم که باید توجه ویژه ای به آن شود که با  توسعه بخش تعاون می توان این شکاف را کاهش داد.

فعالیت ۳هزار تعاونی در استان یزد

وی با بیان اینکه در استان یزد ۶ هزار و ۲۰۳ تعاونی وجود دارد افزود: بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این تعاونی ها عضو هستند و این شرکت برای قریب به ۵۴ هزار نفر شغل ایجاد کرده اند.

تشکری با اشاره به اینکه بیش از ۳ هزار تعاونی فعال در استان داریم اضافه نمود: شرکت های تعاونی کارکردهای مختلفی بعد از انقلاب داشته اند. تعاونی های توزیع که در زمان جنگ نقش پخش مواد غذایی و … را در جامعه بر عهده داشتند بسیار موفق عمل کردند.

وی گفت: در استان از ابتدا تاکنون ۲۸ اتحادیه تعاونی تشکیل شده که از این تعداد ۱۶ اتحادیه فعال است.

فعالیت ۵۵ درصد تعاونی های استان در حوزه خدمات

تشکری با اشاره به اینکه اقتصاد جهان تا سال ۲۰۴۰ به سمت خدمات می رود تاکید کرد: بیش از ۵۵ درصد از تعاونی های استان در حوزه خدمات، ۳۵ درصد در بخش تولید، ۱۰ درصد کشاوری و مابقی در بخش های دیگر فعالیت دارند.

این مقام مسئول در استان با تاکید بر اینکه برای تحقق۲۵ درصدی سهم اقتصاد کشور در بخش تعاون نیاز به بازنگری در قوانین، اصلاح و روزآمد کردن آن و همچنین گسترش زیرساختهای اداری داریم بیان کرد: بعد از ابلاغ اصل ۴۴ اتفاقات خوبی در تعاون افتاد و پاره ای از مشکلات در حوزه تعاون به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب و اشرافیت به قوانین موجود است.

وی ادامه داد: در اصل ۴۴ تعاونی های فراگیر تعریف شدند. ۷۰ درصد اعضای این تعاونی ها باید از سه دهک پایین جامعه باشند. هدف از این کار کاهش شکاف اجتماعی موجود در کشور با توانمندسازی از طریق تعاونی های فراگیر است.

تشکیل تعاونی های توسعه عمران برای کاهش شکاف طبقاتی است

وی با اشاره به اینکه در سال جاری که سال جهش تولید است این اداره کل تمرکز خود را بر تاسیس شرکت تعاونی های تولیدی گذاشته گفت: تعاونی های توسعه عمران که در قانون تصویب شده است از نمونه دیگر این نوع تعاونی ها برای استفاده حداکثری مردم از مزایای تعاون است. در هر شهرستانی می توان یک تعاونی توسعه عمران در ابتدا با عضویت نیم درصد مردم شهر تشکیل داد که در مراحل بعد تمامی مردم شهر می توانند به عضویت این تعاونی درآیند. این نوع تعاونی ها می توانند پروژه های عمرانی را با ترک تشریفات انجام دهند. در حال حاضر در استان ۵ تعاونی توسعه عمران تشکیل شده است.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: شرکت تعاونی های سهامی عام توانایی حضور در فرابورس و بورس را دارند. در استان یزد در حوزه فولاد ۲ شرکت تعاونی عام و در حوزه نیروگاهی نیز یک شرکت از این نوع در استان تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه از اصلاحاتی که در قانون صورت گرفته می توان به تعریف سهام دار عضو و غیرعضو اشاره کرد افزود: این بخش برای تقویت بنیه مالی تعاونی هاست. تعاونی می تواند با جذب سرمایه های مردم، ضمن اینکه در سود و سهام آنها شریک هستند، از اعضای خبره و توانمند برای مدیریتشان بهره ببرند.

وی گفت: برای توسعه اقتصاد تعاون از ۵ درصد به آنچه مدنظر است باید در کشور آموزش قوانین به اعضای هئیت مدیره، نظارت صحیح برآن ها، اصلاح ساختارهای اداری و بهبود نیروی کار در تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت بگیرد.

اتاق تعاون بازوی قویی برای تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

سرپرست تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اضافه نمود: اینکه گفته می شود تعاون یک فرهنگ است، یعنی اینکه اگر اختلافی در بین اعضا و یا مشکلاتی برایشان به وجود آمد در ابتدا به صورت کدخدا منشی آن را حل کنند. در بخش تعاون، اتاق تعاون یک مزیت قانونی است. این اتاق به عنوان بازوی قویی برای تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. اتاق تعاون در بخش های آموزشی، رفع مشکلات شرکت تعاونی ها و … که ضرورت برای تقویت بخش تعاون دارد ورود پیدا می کند.

وی در پایان با بیان اینکه یزد به عنوان پایتخت تعاون در کشور شناخته می شود افزود: فولاد و کاشی دو صنعتی هستند که در استان فراگیر است. تلاش داریم یک تعاونی بزرگ و توانمند در این دو حوزه تشکیل دهیم که از منافع آن جمع زیادی استفاده کنند.