مهرنوشت- قیمت طلا هشت درصد و قیمت سکه ۱۲ درصد در هفته گذشته گران شدند. آیا روند قیمت‌ها در این بازارها تا شب عید تغییری نخواهد کرد؟ علت اصلی افزایش قیمت طلا چیست و چقدر ممکن است این دوره نوسانی پایدار بماند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، با نوسانات اخیر در بازار طلا، قیمت طلا مجددا به کانال ۱٫۱ میلیون تومانی وارد شده و قیمت سکه جدید نیز در آستانه ۱۲ میلیون تومانی شدن است. در مجموع طی هفته گذشته قیمت طلا هشت درصد و قیمت سکه ۱۲ درصد گران شدند. علت چیست؟

از نگاه خیلی از فعالان بازار مهمترین عامل نوسان هفته گذشته بازار طلا، نوسان قیمت دلار بود. قیمت دلار ناشی از افزایش نااطمینانی‌های سیاسی در هفته گذشته چهار درصد گران شد و همین نوسان به بازار طلا به شکل گسترده‌تری سرایت کرد.

این درحالیست که قیمت جهانی طلا روندی نزولی را در پیش گرفته و از سوی دیگر به نظر می‌رسد با آغاز واکسیناسیون کرونا، کاهش نااطمینانی ناشی از کرونا تنها در بازار جهانی اثر خود را گذاشته و تغییرات دلار مانع اثرپذیری بازار داخلی طلا از واکسیناسیون کرونا شده است.

اما آیا روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه تا شب عید تغییری نخواهد کرد و چقدر ممکن است این دوره نوسانی پایدار بماند؟

نادر بذرافشان، دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا  معتقد است چنانچه بازار ارز آرامش داشته باشد و انس جهانی طلا هم تغییر نکند، قیمت طلا و سکه تغییری نخواهد کرد.

اما از سوی دیگر با نزدیک شدن به ایام شب عید تقاضای خرید طلا و سکه نیز مثل سال‌های گذشته ممکن است افزایش یابد. با این حال سید محمود فضل آذر شربیانی،بازرس هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اعتقاد دارد که مردم پول برای خرید طلا ندارند و این روزها تقاضا برای خرید طلای آب شده و سکه بیشتر شده است.

با این روند به نظر می‌رسد حتی قیمت ۱۱٫۹ میلیون تومانی هر قطعه سکه تمام بهار آزادی و قیمت یک میلیون و ۱۶۴ هزار تومانی هر گرم طلا چندان پایدار نباشد و بازار طلا آبستن نوساناتی در آینده است.

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز نیز درباره وضعیت احتمالی روزهای آینده قیمت دلار گفته است: بازار تابع اخبار است و قابل پیش‌بینی نیست. با این حال بعید می‌دانم قیمت دلار کاهش یابد. البته ممکن است قیمت دلار چند روزی افت کند اما روند کاهشی ماندگار نیست. البته احتمالا با شدت چند روز اخیر هم بالا نرود.

اگر چنین وضعیتی برای بازار ارز رخ دهد در ایام شب عید نیز احتمالا همچنان طلا و سکه روزهای بدون ‌نوسانی نخواهند داشت.