مهرنوشت-سازمان ثبت احوال کشور درباره آخرین آمار و وضعیت صدور کارت ملی هوشمند با توجه به حذف دفترچه بیمه و جایگزینی شماره ملی و کارت ملی برای استفاده از خدمات مراکز درمانی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، روابط عمومی ثبت احوال درباره مشکل افرادی که برای دریافت کارت ملی هوشمند صرفا پیش ثبت‌نام کرده یا هیچ ثبت‌نامی نکرده و مدرکی هم ندارند و نگرانند که خللی در درمان آنها در مراکز درمانی تامین اجتماعی ایجاد شود، اعلام کرد: بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور تاکنون نزدیک به ۶۰ میلیون نفر از هم‌میهنان مراحل تکمیل ثبت‌نام خود را به انجام رسانده و از این میان صدور کارت هوشمند ملی برای بیش از ۵۰ میلیون نفر انجام پذیرفته و در خصوص بقیه عزیزان به تدریج در حال انجام است.

همچنین درباره بحث حذف دفترچه‌های کاغذی بیمه تامین اجتماعی قطعا موضوع نحوه ارائه خدمت توسط آن سازمان تدبیر شده است که مناسب به نظر می‌رسد از طریق خود ایشان پیگیری شود.

سازمان ثبت احوال کشور همواره آماده ارائه خدمات لازم بوده و بر اساس اعلام نیاز دستگاه‌ها هم اینک در بیش از ۲۰۰ هزار نقطه از میهن اسلامی افزون بر ۲۰۰ دستگاه در قالب تفاهم‌نامه‌های موجود و بر اساس قوانین کشور ارائه خدمت می‌کند.

با توجه به اهمیت کارت ملی در حذف دفترچه بیمه، معاون تامین اجتماعی نیز از برگزاری جلساتی با ثبت احوال و سازمان‌های دیگر برای دسترسی به سوابق هویتی افراد خبر داده و گفت: اگر در بدو امر این طرح سختگیری کنیم ممکن است عرصه بر مردم سخت شود، لذا همه فرایندهای نظارتی را از اول شروع نمی‌کنیم و به تدریج این کار را انجام خواهیم داد.

همچنین شهرام غفاری، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی نیز توضیح داد: مردم جلد دفترچه‌هایی را که تاکنون داشته‌اند می‌توانند همراه داشته باشند، اگر جلد دفترچه هم ندارند، کارت ملی‌شان را می‌توانند ارائه دهند و اگر کارت ملی برای افراد صادر نشده بود یا سنشان زیر ۱۸ است و کارت ملی ندارند، می‌توانند با شناسنامه مراجعه کنند و این ساز و کارها موجود است.

به گفته وی، عدم صدور دفترچه و الکترونیک شدن نسخه از یکدیگر جداست، این که افراد بدون دفترچه مراجعه کنند و پزشک هم نسخه‌نویسی الکترونیک انجام ندهد، یک همراهی لازم دارد و پزشکان با استفاده از سرنسخه می‌توانند بیماران را ویزیت کنند و کد ملی بیماران را بالای نسخه بنویسند.

  • منبع خبر : همشهری