مهرنوشت-رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد با اشاره به اینکه ۶۵ درصد ساخت و سازها در استان بدون پروانه است، گفت: این سازه ها سرمایه ملی است، باید از آن به خوبی محافظت کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، علی اصغر زحمتکش در نشست خبری به مناسبت روز مهندس اظهار داشت: نرخ هزینه‌های خدمات نظام مهندسی کمتر از ۲ درصد از کل هزینه‌های ساخت ساختمان  است.

وی ادامه داد: هم اکنون عضویت و صدور پروانه اشتغال مهندسان در قالب این سامانه انجام می‌شود، امید می رود تا قبل از تیرماه سال آینده تمامی فعالیت‌های سازمان به صورت الکترونیکی و به صورت متمرکز به مهندسان و مردم ارایه شود.

زحمتکش با اشاره به حذف نقشه های کاغذی گاز هم افزود: به همت بخش انفورماتیک سازمان، یزد اولین استانی است  که فرایندهای مرتبط به بخش گاز را به صورت تمامی الکترونیک ارایه کرد تا با این کار ۹۰ هزار مورد تردد در زمان شیوع کرونا کاهش یافت.

وی با اشاره به بهبود کیفیت خدمات مهندسی در راستای افزایش اعتماد و رضایتمندی مردم گفت: در همین رابطه با تلاش واحد آموزش نسبت به ارایه دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای مهندسان اقدام شد، طوری که در ۱۰ ماه اخیر ۱۱۳ دوره آموزشی یعنی هر هفته ۲.۵ دوره برگزار شد که ۶۰ درصد آنها دوره های آموزشی آزاد و مهارتی برای دانش افزایی بیشتر مهندسان بود.

مشاور سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد هم در این نشست با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در استان گفت: علاوه بر این عوامل به نظر می رسد، طرح های جامع و تفضیلی تهیه شده شهرها در سال های اخیر مطلوب نبود و مورد رضایت مردم واقع نشد، لذا اقبال مردم رعایت ضوابط شهرداری‌ها را کمرنگ کرد.

مهدی سالاری افزود: یزد به عنوان نمونه آزمایشی شبکه نوآوری صنعت ساختمان در کشور معرفی شد در این زمینه مرکز رشد نوآوری‌های صنعت ساختمان با همکاری پارک علم و فناوری یزد راه اندازی شد و در این مرکز صاحبان ایده در صنعت ساختمان مورد حمایت قرار می گیرند.

وی با بیان این که سال های اخیر بودجه سازمان با وجود شرایط رکود در صنعت ساختمان به صورت چالشی با رشد ۸۳ درصد تعیین  شد، گفت:  با جلب حجم زیادی از ساخت و سازهایی که تاکنون در اختیار سازمان نبود، بودجه‌های پیش بینی شده محقق شود.

سالاری با بیان این که ساختمان یک سرمایه ملی در کشور است، از تلاش برای ارتقای عمر مفید ساختمان ها خبر داد و گفت: این مهم تنها با استفاده و اعتماد مالکان به خدمات جامعه مهندسی تحقق می یابد.

وی از تخفیف ۵۰ درصد هزینه های خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد به طرح های اقدام ملی مسکن در استان که از مناطق پیشتاز در این زمینه است، خبر داد و گفت: همکاری خوبی از سوی سازمان با دولت و متقاضیان طرح اقدام ملی وجود دارد.

وی ادامه داد: جامعه هفت هزار نفری مهندسان سازمان ظرفیت مغتنمی برای صنعت ساخت و ساز استان  است و همین امر باعث شد که خیلی از دستگاه‌های خدمات رسان به دنبال استفاده از این ظرفیت برآیند که در همین راستا می توان به واگذاری تمامی خدمات حوزه گاز به سازمان اشاره کرد.

وی همچنین از توافق اخیر سازمان با شرکت آب و فاضلاب یزد برای واگذاری نظارت های این بخش به سازمان اشاره کرد و گفت:  شرکت توزیع برق استان نیز با توجه به تهدیدهایی که ناحیه برق ساختمان ها برای مردم ایجاد می شود، نسبت به عملیاتی کردن تفاهم نامه فیمابین با سازمان در این رابطه هرچه زودتر اقدام کند.

به گفته سالاری در سال های اخیر تفکیک سند آپارتمان ها و نیز تفکیک اراضی بالای هزار مترمربع تنها با تاییدیه سازمان نظام مهندسی ساختمان ممکن است و علاوه بر این نیز شورای حل اختلاف صنعت ساختمان به سازمان واگذار شد تا به شکایت های مربوط به این بخش رسیدگی کنند.