مهرنوشت-رئیس شورای شهر میبد با اشاره به پیشینه این شهرستان و قدمت تاریخی آن گفت: میبد از گذشته های دور به عنوان مرکز تولید فرش و ظروف شناخته می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، حسینعلی فلاح نخستین نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاها جهانی صنایع ایران در میبد اظهار کرد: میبد، از شهرهای فرهنگی، تاریخی و باستانی استان یزد است که سابقه بسیار کهنی دارد. آثار متعدد فرهنگی و باستانی در این شهر نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن آن است.

وی ادامه داد: بنای نارین قلعه میبد با قدمت هزاران  سال در بلندای میبد قرار دارد که نشان دهنده وجود تمدن و فرهنگ میبدی هاست. وجود کاروانسراهای متعدد و قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم، آسیاب های متعدد و… علاوه بر اینکه میبد را به عنوان شهر جهانی زیلو معرفی می کند، نشان دهنده سازگاری مردم این منطقه با طبیعت خشن آن است.

رئیس شورای اسلامی شهر میبد با اشاره به اینکه از جمله صنایع دستی میبد، سفال و سرامیک است که میبد در این راستا با همدان رقیب است تاکید کرد: این سوابق بیان می کند که میبد در گذشته های بسیار دور، دو نیاز اساسی مردم که فرش و ظروف است را تامین می کرده و در آن زمان ها هم میبد یک شهر صنعتی بوده است.

فلاح ادامه داد: امروز با رشد تکنولوژی های جدید باز میبدی برای خود حرف های زیادی برای گفتن دارند. صنعت سفال و سرامیک که به صورت سنتی صدها سال در میبد تولید می شده، امروز با تکنولوژی جدید میبد یکی از شهرهای تولید کننده سفال و سرامیک است و قطب این صنعت در کشور است. در استان های همجوار هم که صنعت کاشی و سرامیک وجود دارد سرمایه گذاران آن میبدی ها هستند

وی با تاکید براینکه مردم این شهر از گذشته نگرش اقتصادی داشته اند گفت: امروز در تولید برخی از مشین آلات کاشی و سرامیک میبد خودکفا شده است و با تلاش مبتکران میبدی، به مرحله ای نزدیک می شویم که صنعت کاشی و سرامیک در آینده بسیار نزدیک در میبد بومی سازی می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر میبد تصریح کرد: در این شهرستان اصلا مشکل بیکاری نداریم و یکی از معضلات و مشکلات صنعتگران کمبود نیروی انسانی است. در این شهرستان نزدیک به ۲۵ هزار نفر از هموطنان دیگر استان های ما در مشاغل مختلف مشغول به کار هستند  و از فرصت های ایجاد شده بهره می برند.

فلاح ادامه داد: میبد علاوه بر توسعه صنعت، در بخش آموزش عالی نیز توسعه خوبی داشته است. به برکت مشارکت مردمی در همه حوزه ها، امروز شاهد حضور مراکز علمی مختلف در میبد هستیم که به تربیت نیروی انسانی مشغول هستند.

وی در پایان تصریح کرد:با رونق صنعت گردشگری می توانیم ناخالص ملی کشور را افزایش بدهیم به طوری که بسیاری از کشورها به خصوص برخی از کشورهای همسایه ما از طریق رونق گردشگری درآمدهای بسیار خوبی را کسب کرده اند.