مهرنوشت-به همت جوانان یزدی، زمینه استحصال باطله‌های معدنی و استفاده این مواد در جاده و ساختمان سازی فراهم شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، مدیر بخش معدن چادر ملوی اردکان گفت: از سال ۷۰ تاکنون میزان استحصال سنگ آهن از ذخایر این معدن ۳۷۲ تن بوده است و میزان باطله‌های آن ۶۵۰ میلیون تن بوده است.

صحرایی با بیان اینکه مجموع باطله‌های این معدن که امروز به شکل یک کوه نمایان است، ۲۵ درصد عیار معدنی دارد و با توجه به نبود تکنولوژی آن در کشور تا کنون این استحصال صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه در زمان کنونی استحصال این باطله‌ها با همکاری یک شرکت دانش بنیان امکان پذیر شده افزود: این شرکت دانش بنیان با طراحی و ساخت دستگاه عیار ساز موفق شده است زمینه استحصال این باطله‌ها را فراهم کند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان هم با بیان اینکه این دستگاه در سه مرحله خردایش و دو مرحله عیار سازی روزانه ۲۵۰ تن ماده معدنی با عیار بالای ۴۵ درصد تولید می‌کند ،گفت: مابقی باطله‌ها به منظور استفاده در جاده  و ساختمان سازی استفاده می‌شود.

یزدی با بیان اینکه طراحی و ساخت دستگاه ۱۱۰ میلیون تومان یعنی یک چهارم مشابه خارجی هزینه در برداشته در حالی که فقط تامین قطعات این دستگاه از خارج چیزی معادل قیمت تمام شده هزینه داشته است.

وی تاکید کرد: این دستگاه با کیفیت بالاتر از مشابه خارجی عمل می‌کند و می‌تواند در هر فاز ۱۰۰ نفر را به صورت مستقیم مشغول به کار کند.

عیار سازی باطله‌ها علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در بحث تولید آهن، مشکلات زیست محیطی ناشی از انباشت باطله‌ها نظیر ایجاد گرد و خاک را از بین می‌برد.