مهرنوشت-استاندار یزد گفت: با توجه به پتانسیل توریسم درمانی در استان یزد، احداث منطقه ویژه سلامت در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، مهران فاطمی در نشست صمیمی با جمعی از مدافعان سلامت ضمن قدردانی از جانفشانی‌ها و از خودگذشتگی‌های کادر بهداشت و درمان در دوران اپیدمی کرونا اظهار داشت: همه گیری دو ساله کرونا، حقیقت و بطن زحمات نیرو‌های سلامت را برای همگان نمایان کرد و احاد جامعه اعم از مسئولان و اقشار مختلف مردم، قدردان زحمات کادر سلامت هستند.

وی با اشاره به این که یزد قطب پزشکی جنوب و جنوب شرق در کشور است، افزود: با توجه به پتانسیل‌های درمانی استان، احداث منطقه ویژه سلامت در استان یزد در دستور کار قرار دارد. این طرح در جلسه مناطق آزاد مطرح ومصوب شده که هم جنبه گردشگری دارد و هم سبب رونق توریسم درمانی در استان خواهد شد.

استاندار ادامه داد: همچنین صنایع مرتبط با تولید تجهیزات پزشکی می‌توانند در این منطقه مستقر شوند و از مشوق‌های گمرکی و مالیاتی و …. بهره‌مند شوند.

وی فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در بحث توریسم درمانی را مهم خواند و تصریح کرد: در اولین قدم، تفاهم نامه با شرکت ماهان انجام شد و تا هفته اول شهریور چهار پرواز با نام یزد در کشور‌های منطقه انجام خواهد شد.

فاطمی اظهار داشت: در بین حوزه‌های دانش بنیان، پایین‌ترین سهم برای حوزه بهداشت و درمان است و با توجه به فراهم شدن بهره مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان بر پیگیری و افزایش فعالیت‌ها در این حوزه تاکید شود.

وی عنوان کرد: شرکت‌های دانش بنیان با رویکرد دارو، تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی و بهداشتی می‌توانند در منطقه ویژه سلامت مستقر شوند.

فاطمی یکی از محور‌های تحولی در استان را بحث سلامت دانست و افزود: استان در حوزه سلامت، نیازمند تدوین برنامه تحولی و جامع است تا محور‌های سلامت از جمله، منابع، امکانات، بیماری‌ها و مشکلات بیان شود و موضوعات را مبتنی بر این برنامه پیگیری کنیم.

بهره مندی از ظرفیت خیران در داخل و خارج از کشور در حوزه سلامت از دیگر موضوعاتی بود که استاندار یزد به آن اشاره کرد و گفت: معادن و صنایع بر اساس قانون موظف هستند در راستای مسئولیت اجتماعی، بخشی از درآمد خود را به استان پرداخت کنند و سهم بخش بهداشت و درمان نیز پرداخت خواهد شد. فرایند‌های اداری و اجرایی انجام شده و در حال حاضر در مرحله وصول هستیم و سازوکار‌ها را دنبال می‌کنیم.

وی خروج کادر متخصص از استان را یکی از نگرانی‌های خود بیان کرد و افزود: اولین مزیت ما، کادر متخصص است و این موضوع را مسئله مهمی دانست. در صورتی که بهترین تجهیزات، مواد و ساختمان‌ها را داشته باشیم، اما کادر متخصص حضور نداشته باشد، دیگر حرفی برای نگفتن نداریم و باید برنامه ریزی‌ها و تصمیمات در این خصوص انجام شود.

استاندار یزد تصریح کرد: نیاز است شورای سلامت را احیا کنیم و موضوعات در این شورا مطرح شود تا نتیجه مورد نظر محقق گردد.