مهرنوشت-سرپرست اداره کل نوسازی مدارس استان یزد از خسارت بیش از ۶۰۰ میلیارد ریالی سیل اخیر به ۷۷ مدرسه در استان یزد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محسن کاظمی در خصوص خسارت سیل به مدارس استان یزد گفت: وقوع سیل در مجموع به ۷۷ مدرسه در شهر یزد و سایر شهرستان‌های استان یزد خسارت وارد کرد که از حیث مالی این خسارت‌ها  بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی ادامه داد: خطر واژگون شدن دیوار خشتی آموزشگاه، نفوذ آب باران از سقف به داخل کلاس، حرکت آب اطراف به موتورخانه و سایر فضاهای آموزشگاه، نفوذ آب باران از سقف به داخل کلاس، نشست های پی درپی پس از بارندگی، اتصالی شدید سیم کشی‌های برق آموزشگاه، آب گرفتگی محوطه و پشت بام، سست شدن ستون‌های و دیوارهای مدرسه به دلیل قدیمی بودن از جمله خسارت‌ها و آسیب‌هایی است که به این مدارس وارد شده است.

سرپرست اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان یزد با بیان اینکه  سیل بیشتر به مدارس یزد خسارت وارد کرده است، گفت: ۴۱ مدرسه در شهرستان یزد، ۹ مدرسه در مروست ، ۹ مدرسه در شهرستان خاتم ، ۷ مدرسه در شهرستان تفت  و ۸ مدرسه در شهرستان ابرکوه بر اثر سیل خسارت دیده‌اند.

وی در خصوص بهسازی مدارس خسارت دیده ادامه داد: لیست این مدارس و اولویت‌بندی مرمت آنها آماده و جهت تامین اعتبار لازم به سازمان‌های مربوطه از جمله سازمان برنامه ریزی و سازمان مرکزی و بنیاد برکت ارسال شده است و به محض تخصیص بودجه، برای بهسازی و مقاوم‌سازی آنها اقدام می‌شود.

کاظمی با بیان اینکه چنانچه بودجه تخصیصی زودتر ارسال شود، با هماهنگی آموزش و پرورش عملیات اجرایی آغاز می‌شود، یادآور شد: بعد از وقوع سیل بلافاصله سرکشی و بازدید از مدارس آسیب دیده در تمامی شهرستان‌های استان انجام شد و ان‌شاءالله با اعتبارات دولتی و خیری، مدارس آسیب دیده استان برای مهرماه آماده بهره‌برداری می‌شود.