مهرنوشت-رئیس کمیته اقتصادی شانا در استان یزد از تشکیل کارگروه های تخصصی با حضور جوانان در 11 حوزه دانشی مرتبط با این کمیته با هدف بهره مندی از توانایی متخصصان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، محمدرضا صادقی با تاکید بر اینکه هدف شورای ائتلاف احصای حقوق مردم و مطالبه گری از مسئولان به ویژه در سطح استان است اظهار داشت: مطالبه گری در شانا بر چند اساس صورت می گیرد و یکی از مهمترین حوزه‌های آن پیگیری منویات مقام معظم رهبری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مسائلی است که عامه مردم با آن درگیر هستند.

وی با اشاره به اینکه این شورا دارای کمیته‌های ۱۰ گانه است و هر کمیته از کانون‌های مختلفی تشکیل شده که در ذیل آن نیز کارگروه‌ها فعالیت دارند افزود: کمیته اقتصادی ۱۱ کانون دارد که شامل کانون گردشگری، تعاونی، بازرگانی، انرژی، اصناف، صنعت و عمران، جهاد کشاورزی، شتاب‌دهنده‌ها، دانش بنیان‌ها، کارگزاران و در نهایت مهندسین است.

رئیس کمیته اقتصادی شانا رویکرد این کمیته را اصلاح و مشورت در حوزه مربوطه دانست و تصریح کرد: بر همین اساس منش و رویکرد اصلی اعضای کمیته در تقویت مدیریت کارآمد و بررسی روی مسائلی که سبب ناکارآمدی در عرصه‌های مختلف بالاخص در استان داریم قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه کمیته اقتصادی بازوی کمکی دولت است و در استان به عنوان یاری‌گر برای مدیریت ارشد استان فعالیت دارد عنوان کرد: نشست‌های مختلفی هم در این راستا با مدیران دستگاه‌های استان و مجمع نمایندگان نیز برگزار شده و در مواردی مانند سیل مردادماه که خسارت‌های زیادی به جای گذاشت مسئولیت طراحی و نظارت رایگان برای ۷۰ واحد مسکونی را به عهده گرفتیم.

صادقی با بیان اینکه مقرر شد اقداماتی برای واحدهای سیل زده در استان انجام شود اضافه کرد: در زمان سیل یکی از کارهایی که انجام شد کمک به گروه‌های جهادی برای آبکشی از خانه‌های مردم و تأمین بیش از ۲۰ هزار پرس غذای گرم برای دو وعده در روز بود که کل استان را پوشش دادیم.

وی تصریح کرد: بعد از مسئله سیل نیز بررسی‌هایی در حوزه اقتصاد انجام شد تا بتوانیم بر اساس شعار دولت در استان مبنی بر ایجاد و توسعه ۲ هزار مگاوات برق خورشیدی در استان تامین کنیم که بر این اساس نیز کانون انرژی را در دو بخش آب و برق به ویژه در انرژی تجدیدپذیر پویا‌تر و فعال‌تر کردیم.

آماده اجرای طرح مسکن ملی در استان هستیم

رئیس کمیته اقتصادی شانا با بیان اینکه از برنامه‌های این کمیته ایجاد نیروگاه‌های انشعابی کوچک مقیاس در استان است گفت: همچنین در حوزه صنعت ساختمان با توجه به طرح جهش ملی مسکن که در استان یزد آغاز شده این توانایی را داریم که در نقشه کشی و اجرا با کمترین درصد نسبت به سایر ارگان‌ها و به صورت تخصصی تنها با این نگاه که مردم سقفی برای زندگی داشته باشند اقدام کنیم.

وی در خصوص کانون گردشگری این کمیته و شناسایی نقاط ضعف و قوت این حوزه در شهر جهانی و شهرستان‌ها عنوان کرد: آماده‌ایم زیر ساخت‌های گردشگری را در شهرستان‌ها با رویکرد گردشگری ارزان ایجاد و راه اندازی کنیم تا رونق شهرستان‌ها بر این اساس و کسب درآمد برای مردم نیز باشد.

یزد کشش ایجاد اشتغال صنایع آب بر ندارد

صادقی با بیان اینکه یزد کشش ایجاد اشتغال صنایع آب بر را ندارد و باید به سمت مشاغل کم آب خواه و غیر آب بر گام برداریم و اجرایی کنیم اظهار داشت: در خیلی از جاهایی که کارهای اقتصادی زیر بنایی را داشتیم متاسفانه تکمیل زنجیره را نداریم و این یک آسیب جدی است؛ مثلا در زمینه معدن تا به محصول نهایی نرسد هیچ فایده و ارزش آفرینی برای استان ندارد در حالیکه محصول نهایی را در زمینه صنعت، فعلا به صورت شمش می‌بینیم غافل از اینکه باید برسیم به قطعه‌ها و محصول نهایی مثل سیلندسازی و قطعه‌سازی خودرو که یکی از اهداف بزرگ شانا در استان نیز این است.

وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی استان یزد تمام ظرفیت تولید خود را استفاده نمی‌کنند و همیشه تا نیمی ظرفیت خالی دارند افزود: از برنامه‌های کمیته اقتصادی استفاده از ظرفیت‌های واحدها برای تولید بدون آب و یا صنایع کم آب است تا بتوانیم آنچه که مورد نیاز واحدهای فعلی استان است نیز در صنعت قطعه‌سازی تأمین کنیم و واردات ماشین آلات را کاهش دهیم و ارزش افزوده ایجاد کنیم.

آماده سازی  ۱۵۰۰ صفحه برنامه اقتصادی برای تحول و پیشرفت استان

رئیس کمیته اقتصادی شانا با بیان اینکه بیش از ۱۵۰۰ صفحه برنامه اقتصادی برای تحول و پیشرفت استان آماده شده که در صورت درخواست در اختیار مسئولان نیز قرار می‌دهیم اضافه کرد: در حوزه اصناف که بیش از ۳۸ صنف داریم نیز مشکلات اصناف احصا شده و آماده‌ایم که در ارتباط با دانشگاه فنی حرفه‌ای فعالیت‌هایی را در کارگاه‌های کوچک رقم بزنیم.

وی همچنین از بررسی ساختار تعاونی‌های استان خبر داد و با اشاره به اینکه نیمی از تعاونی‌های استان به دلیل مشکلات متعدد تعطیل هستند عنوان کرد: در نظر داریم یک تعاونی پایه برای کل استان شکل دهیم که ساختار آن در حال آماده‌سازی است تا بخش عمده‌ای از مردم بتوانند سهامدار این تعاونی گسترده باشند.

صادقی با بیان اینکه در حوزه شتاب‌دهنده‌ها نیز شرکت‌هایی ثبت داده که در حال فعالیت هستند گفت: بالغ بر ۱۴ شرکت در زمینه اقتصادی ثبت شده که در زمینه سرمایه گذاری و سرمایه خاص هستند و با هدف جذب نیروی جوان و فارغ التحصیل نخبه شکل گرفته است.

رئیس کمیته اقتصادی شانا با بیان اینکه به راحتی می‌توان به نفع مردم در استان تحول ایجاد کرد تصریح کرد: ما گاهی قدرت و توان خود را نادیده می‌گیریم و خود را ضعیف می‌پنداریم که این مهم میدان و بهانه را به دشمنان و افراد دیگر می‌دهد که می‌خواهند ملت ایران، نظام و وحدت ایران اسلامی را برهم بزنند.