مهرنوشت-به دنبال تغییر و تحولات جدید در مدیریت بانک مرکزی و سیاست‌های جدید ارزی، قیمت دلار روند کاهشی به خود گرفته برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند تغییر در رویه‌های سابق بانک مرکزی از سوی رئیس کل جدید و بهره گیری از کارشناسان حوزه ارز به ویژه متخصصان این بازار در بخش خصوصی، قطعا ساماندهی بازار ارز در کشور تحقق خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، یک کارشناس اقتصادی درباره تاثیر تغییر رئیس کل بانک مرکزی بر بازار ارز گفت: در همان ساعات ابتدایی این تغییر قیمت ارز در بازار عقب نشینی کرد و این اجازه را به برخی سودجویان نداد تا به بهانه افرایش نرخ ارز، تورم کاذب ایجاد کنند و گرانی به مردم تحمیل شود.


محمدرضا صادقی با بیان اینکه مردم امیدوار به بهبود اوضاع هستند اما نگرانی هایی در خصوص افزایش قیمت ها دارند افزود: اینکه برخی تولید کنندگان و تاجران سعی دارند به مردم القا کنند که با ارز ۴۰ هزار تومانی تولید و واردات داشته اند کاملا نادرست است و اصلا چنین چیزی در چرخه اقتصاد کشور نمی گنجد.


این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت از تولید کننده و تجار کشور حمایت می کند و برای تامین مواد اولیه تولید و یا واردات آن ها ارز در اختیارشان قرار داده است عنوان کرد: هیچ تاجر و تولید کننده ای با ارز ۴۰ هزار تومانی معامله و تولیدی نداشته و اگر بوده است به صورت قاچاق است و می توان گفت عملا گرانی نداشتیم.


وی با بیان اینکه افزایش حبابی قیمت ارز در سطح جامعه از سوی دلالان و سفته بازها بوده و جای نگرانی ندارد افزود: میران ارزی هم که در بازار معامله شده عدد و رقمی قابل توجهی نیست و تاثیر چندانی ندارد اما اینکه برخی روی این قیمت ها مانور دادند مردم را نگران کرد.


این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه در واقع گرانی نداریم و برخی از روی ناآگاهی خود اقدام به افزایش قیمت دادند که خیانت به نظام و مردم است اضافه کرد: اصلا دولت ارزی را با قیمت بالاتر از ۳۰ هزار تومانی عرضه نکرده و کسی که مدعی است با قیمتی بالاتر ارز خود را تامین کرده قطعا دروغ می گوید و از مبادی غیرقانونی آن را تامین کرده است که قاچاق به شمار می رود.


وی با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین تصریح کرد: دقیقا در این مسئله مصداق دارد که باید برای مردم هم روشنگری کرد تا بدانند که ارز با نرخ بالای ۳۰ هزارتومان در بازار جایگاهی نداشته و عملا کالایی با این قیمت ارز تولید نشده و حتی واردات نیز با این عدد به کشور نداشته ایم.


صادقی با بیان اینکه منشاء ارز نیمایی مشخص است و بر اساس نظر رئیس بانک مرکزی به وفور در اختیار متقاضی قرار می گیرد عنوان کرد: متاسفانه برخی از تولید کننده ها فروش خود را متوقف کرده اند به بهانه اینکه ارز قیمت ۴۰ هزارتومانی را ثبت کرد در حالیکه همان تولید کننده و تاجر و بازرگان با ارز بالای ۳۰ هزارتومان معامله نداشته است.


این فعال اقتصادی با بیان اینکه دشمن فعالیت خود را در اغتشاشات شکست خورده دید و به سمت اقتصاد روی آورد اظهار کرد: با یک تغییر ساده قیمت ارز دچار ریزش شد و به سمت واقعیت در حرکت است ضمن اینکه به گفته رئیس کل بانک مرکزی هرکسی متقاضی ارز نیمایی برای تجارت خود باشد به میزان نیاز در اختیارش قرار می گیرد.


وی با اشاره به اینکه ایجاد تورم به بهانه ارز ۴۰ هزارتومانی بی معنی است بیان کرد: مردم باید بدانند آنچیزی را که خرید می کنند و به عنوان مصرف کننده به دستشان می رسد بر اساس ارز نیمایی بوده و به هیچ عنوان دسترسی تجار و بازرگانان به ارز با قیمت بالای ۳۰ هزارتومان کذب محض است.


صادقی با بیان اینکه مردم با مراجعه به صرافی ها برای تهیه ارز اقدام می کردند که به نظرم نیازی نیست زندگی خود را به ارز گره بزنند عنوان کرد: اینکه برخی چنین اقدامی داشته باشند قطعا اخلال در بازار ارز است و در واقع ارز باید در چرخه اقتصادی باشد تا تولید و تجارت فعال باشد و رفاه و آرامش و آسایش مردم نیز تامین شود.


وی در خصوص اقدامات دولت سیزدهم در حوزه بورس هم با بیان اینکه قطعا ضرر مردم در بورس نسبت به گذشته جبران می شود افزود: درباره تاثیر نرخ ارز بر بورس هم با توجه به اینکه بورس با نرخ نیما کار می‌کند نرخ‌های بازار آزاد در عملکرد شرکت‌ها تاثیری ندارد و برای بازار نرخ نیما مهم است.
انتهای پیام/