مهرنوشت - رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با اشاره به زمان اندک دولت در خدمت رسانی به مردم و حل برخی مشکلات در استان گفت: متاسفانه بانک ها در استان آنگونه که باید با صنایع همکاری نمی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مهرنوشت، سیدعلی اکبر کلانتر به تشریح وضعیت فعلی استان و چالش ها و اولویت های استاندار جدید برای حل مشکلات پرداخت و اظهار داشت: چالش اصلی استان یزد آب و اشتغال جوانان به ویژه فارغ التحصیلان و بی توجهی بانک ها به صنایع است.

رئیس خانه صنعت گفت: گرچه مشکل آب یک مشکل ملی است و دولت وظیفه دارد آن را برای مردم حل کند اما در استان یزد این مشکل به مرحله بحران رسیده و مردم برای شرب و بهداشت نیز در تنگنا هستند.

وی با بیان اینکه مشکل دیگر استان یزد حل معضل اشتغال است ادامه داد: زمانی در استان نرخ بیکاری ۷ درصد بود اما الان با استناد به برخی آمار، ۱۷ درصد و برخی دیگر نیز ۱۳ درصد اعلام می شود که در هر صورت از نگاه ما نرخ بیکاری استان حداقل دو برابر شده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با تاکید بر اینکه حل مشکل بیکاری در قشر تحصیل کرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی از چالش های بزرگ پیش روی استاندار است عنوان کرد: با توجه به اینکه استاندار بومی برای یزد منصوب شد و نیمی از اشتغال استان یزد از صنعت است و تولید ناخالص نیز از صنعت است می طلبد تا نگاه ویژه ای به این بخش برای حل مشکلات اشتغالی استان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولان استان باید حق یزد را از کشور بگیرند تصریح کرد: یزد از استان های مهاجرپذیر است و یک استان صنعتی در کشور شناخته شده لذا اگر مهاجر برای اشتغال به استان می آید باید سهم این اشتغال و مهاجرپذیری را به مردم یزد بدهند چراکه یزد جور اشتغال استان های دیگر هم می کشد.

کلانتر با انتقاد از اینکه سهم تسهیلات استان در کارگروه رونق تولید با سایر استان ها تفاوت چندانی ندارد عنوان کرد: صنعت استان را با استان های دیگر مقایسه کنید لذا نیاز دارد شاخص پرداختی تسهیلات به استان بر اساس صنعت و تولید باشد نه بر اساس جمعیت استان یزد.

وی با بیان اینکه سرانه اشتغال صنعتی و حتی بهره وری در یزد نسبت به استان های مشابه بالاتر است گفت: در تقسیم بودجه باید با استان یزد عادلانه برخورد کرد و نسبت به درآمدی که استان دارد بودجه به یزد تخصیص داد.

رئیس خانه صنعت از دیگر مسائل مهم و مورد توجه در استان را در حوزه تسهیلات و همراهی بانک ها با بدنه تولید و صنعت برشمرد و اظهار داشت: بانک ها در حمایت از تولید همراه نیستند و از سویی آمار بیکاری در استان صنعتی یزد بالا رفته است و این موضوع در کل کشور همین است چراکه نوک حمله تحریم ها صنعت و اقتصاد است و استان های صنعتی به عنوان خط مقدم جنگ اقتصادی در معرض خطر هستند که نیاز به حمایت ویژه هستند.

وی بیان داشت: روشن است که بخش صنعت و تولید استان از وضعیت بانکداری در استان یزد راضی نیستند و انتقاداتی دارند اما متاسفانه علی رغم اینکه این موضوعات بارها به مسئولان گفته شده و مکاتباتی هم صورت گرفته است توجه خاصی ندیدیم و هنوز مشکلی حل نشده است.